1. Anasayfa
 2. Haberler

Uçuşlarda kerosenin vergilendirilmesi Hazine’ye yılda 6.7 milyar sterlin kazandırabilir – İngiltere

Uçuşlarda kerosenin vergilendirilmesi Hazine’ye yılda 6.7 milyar sterlin kazandırabilir – İngiltere
0

Araştırmaya göre uçuşlarda kerosen kullanımının vergilendirilmesi Hazine’nin kasasına yılda 6.7 milyar Sterlin ek gelir getirebilir.

Transport & Environment (T&E) adlı sivil toplum kuruluşu tarafından bugün yayınlanan bir araştırma, havayolu şirketlerinin, taşıyıcılardan farklı olarak karayolu yakıtına ödeme yapan sürücülerle aynı kurallara tabi tutulması gerektiğini gösterdi.

T&E’nin Birleşik Krallık politika müdürü Matt Finch “Birleşik Krallık havayolları için adeta bir vergi cenneti” dedi.

“Herhangi bir İngiliz sürücü son yakıt doldurduğunda British Airlines’ın ödediğinden daha fazla yakıt vergisi ödedi.

“Kerosen vergisi, iklim ve ekonomik kriz dönemlerinde çevresel ve sosyal açıdan mantıklıdır.”

Araştırmaya göre, Birleşik Krallık’taki tüm seferlerin %19’unu oluşturan ancak toplam jet yakıtının %4’ünü oluşturan iç hat uçuşlarının vergilendirilmesi hükümetin cebine yılda 260 milyon Sterlin kazandırırken, AB uçuşları da 1.93 milyar Sterlin ek katkı sağlayabilir.

Hazine, ABD’ye yönelik hizmetlerden 1.6 milyar sterlin kazanabilir.

Elde edilen gelir, sürdürülebilir havacılık yakıtlarının (SAF) hızlandırılması da dahil olmak üzere karbon net sıfıra geçiş sürecine yatırılabilir.

Katı atık ve gıda artıkları gibi maddelerden üretilen SAF’lar, hem hidrojen hem de elektrikli uçakların geliştirilmesi ve benimsenmesine daha birkaç on yıl olduğu için, pek çok kişi tarafından 2050 yılına kadar havacılık sektörünü karbonsuzlaştırmanın en iyi yolu olarak görülüyor.

“Finch sözlerini şöyle tamamladı: “Bu yeni hükümet keroseni vergilendirmeli ve elde edilen geliri temiz havacılığı finanse etmek için kullanmalıdır.

“Mutlak öncelik sürdürülebilir havacılık yakıtları, özellikle de uzun vadede yeşil uçuşun anahtarı olan e-yakıtlar olmalıdır.”

Araştırma, havacılık bakanı Barones Vere’nin hükümetin hava seyahatini kısıtlamak yerine teknolojik gelişmelere odaklanmanın en iyi yol olduğuna inandığını söylediği gün geldi.

Bakan Lordlar Kamarasında yaptığı konuşmada, “Hükümet, hava yolculuğuna getirilen sınırlamaların şu anda uygun olmadığına ve aslında ülkemizdeki en önemli sektörlerden biri olan ve aslında daha geniş ekonomi için çok önemli olan bu sektör için ters etki yaratacağına inanıyor” dedi.

Birleşik Krallık İklim Değişikliği Komitesi hükümete, ülkenin net sıfıra ulaşmasına yardımcı olmak için uçuşlara KDV ya da sık uçan yolcular için bir vergi getirmesini tavsiye etti.

Barones Vere sözlerine şöyle devam etti: “Sık uçan yolculardan vergi alınmasına yönelik çeşitli önerilerin olduğunun farkındayım ve aslında bu tür müdahalelerin pek çok dezavantajı var ve hükümet şu anda bunu düşünmüyor.”

City A.M. yorum için Hazine’ye başvurdu.

[via City A.M]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir