1. Anasayfa
 2. Haberler

Singapore Airlines, Mart 2023’e kadar 2.000 kabin ekibini işe alacak

Singapore Airlines, Mart 2023’e kadar 2.000 kabin ekibini işe alacak
0

Daha fazla ülkenin hava yolculuğuna devam etmesiyle, havayolları işe alım süreçlerinde hız kazanıyor.

Singapur Havayolları (SIA) tam da bunu yaptı ve Mart ayından bu yana 800’den fazla kabin ekibi üyesini işe aldı.Bu yeni işe alınanların beşte üçü, işten ayrılan eski ekip üyeleriydi. The Straits Times’ın (ST) haberine göre, ulusal havayolu şirketi, artan hava yolculuğu talebi beklentisiyle Mart 2023’e kadar 2.000 kabin ekibini işe almayı hedefliyor .

Tekrar işe alım

SIA CEO’su Goh Choon Phong The Sunday Times’a verdiği demeçte , SIA’nın uluslararası sınırların açılmasını bekledikleri ve işe alım sürecinde ilerlemek istedikleri için işe alımlarında proaktif olduğunu söyledi. Goh, işe alınanların çoğunluğunun SIA ile daha önce çalışmış olması, onları eğitmek için gereken süreyi azalttığını söyledi. Eylül 2020’de, Scoot da dahil olmak üzere SIA Grubu, yaklaşık 4.300 pozisyon azaltımı yaptı. Grup, 2.000’den az çalışanıyla ayrılmak zorunda kaldı.Bundan önce, SIA Grubunda yaklaşık 3.200 pilot ve yaklaşık 11.000 kabin ekibi bulunuyordu.

Goh, SIA Group’taki pilot sayısının artık Covid-19 öncesi rakamlara benzediğini de sözlerine ekledi. Mevcut pilotlarının, kabin ekibinin ve uçaklarının neredeyse tamamı şimdi tekrar düzenli olarak uçuyor, ancak uçuşların veya mürettebatın tamamının uçuş oranı %100’ü görmedi. Uçaklar ve mürettebat, operasyonel olarak hazır olabilmeleri için düzenli olarak konuşlandırıldı.

Mürettebat boyutu Covid-19 öncesinden daha düşük

18 Mayıs’taki bir SIA basın açıklamasında grup, 2021/2022 mali yılı için yolcu taşımacılığının, uluslararası hava yolculuğunun son altı ayda iyileşmesiyle altı kat arttığını duyurdu. SIA, yolcu kapasitesini Nisan 2021’de Covid-19 öncesi seviyelerin yüzde 24’ünden Mart 2022’nin sonuna kadar yüzde 51’e çıkardı.

Ayrıca SIA, yolcu kapasitesinin 2022/2023 mali yılının ilk çeyreğinde pandemi öncesi seviyelerin yüzde 61’ine ve ikinci çeyreğe kadar yüzde 67’sine ulaşacağını öngördü. Grup ayrıca ikinci çeyreğin sonuna kadar Covid-19 öncesi varış noktalarının yüzde 70’inden fazlasına hizmet vermeyi bekliyor. Bu projeksiyona rağmen Goh, ST’ye göre SIA’nın mürettebat kapasitesini henüz Covid öncesi seviyelere geri yüklemediğini söyledi. Çin de dahil olmak üzere bazı ülkeler bu kadar erken açılmayabilir ve grup, seyahat kısıtlamalarını ne zaman gevşeteceğinden hala emin değil, diye ekledi.

Müşteri hizmetleri çağrı merkezi aracılığıyla daha fazla hizmet

Goh, ST’nin bildirdiğine göre, SIA’nın müşteri hizmetleri merkezinin müşteri sorgularında bir artış yaşadığını da paylaştı. Bazı günlerde, çağrı hacmi Covid-19 seviyelerinin yüzde 160’ına kadar çıkabilir. Bu, Singapur hükümetinin geçen yıl Nisan ayından itibaren Covid-19’a karşı aşılanan yolculara açılacağını açıklamasından sonra gerçekleşti.

Sınır kısıtlamalarında ve Covid-19 test gereksinimlerinde sık sık yapılan değişikliklerle birlikte, birçok müşteri ilgili bilgileri teyit etmek için havayolunu arayarak daha emin hissedebilir. Goh, durumun “hızlı bir şekilde çözüldüğünü” de sözlerine ekledi ve gecikmelerden etkilenen müşterilerden özür diledi.

 

[via Mothership Sg]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir