1. Anasayfa
 2. Haberler

Qatar – Airbus tartışması. Kim alacak bu uçakları ?

Qatar – Airbus tartışması. Kim alacak bu uçakları ?
0

Qatar Airways geçtiğimiz süreçte, yeni aldığı A350’lerde hızlı aşınma olması sebebiyle Airbus’a dava açmış ve 600 milyon dolardan fazla tazminat istemişti. Konu 23 adet A350’yi kapsıyor.
Airbus da İngiltere Yüksek Adalet Divanı Teknoloji ve İnşaat Mahkemesi’nde dava açtı.

Geçtiğimiz süreçte yargıç Airbus lehinde karar verip, başka bir uçak teslim etme ödevini kaldırdı ve farklı bir uçak teslim etmek zorunda olmayacak. Ayrıca Airbus, eldeki reddedilmiş A350’leri satabilme iznini aldı.

Qatar bu hızlı mahkeme süreci için durumdan memnun olduğunu aktardı. Havayolu, durumun kaynağı için üreticiden bir fikir ve erken açıklama bekleyeceğini belirtti.
Qatar’dan Al Akber, durumdan memnun olduğunu ve el sıkışmaya yakın olduklarını düşündüğünü aktardı. Dostane bir çözüm aradıklarını ve bu çözümün mahkeme dışında da olabileceğini belirtti.

 

Fakat ortada bir sorun var. Bu uçakları kim alacak ?

Sektörel kulislerde 2 isim geçiyor. Biri Lufthansa diğeri de Air India
Almanlar hali hazırda Aeroflot’a gidecek uçaklara talip olduğunu belirtmişti. Hindistanlılar ise bu konuda bazı eksiklere sahip. A350-1000’ler daha önce bu havayoluna satılmamıştı. Yani bu uçağın onaylanması, mürettebat alımı ve bazı teknik hazırlıklar göz önüne alındığında bu kadar büyük sipariş ve hazırlık aynı döneme gelmeyebilir.
Evet, uçaklar yine Qatar’a satılabilir. Şu an ne kadar, hava bozuk olsa da ortadaki yüksek maliyetli para ve alternatif çözümlerin maliyeti ile iki taraf da uğraşmak istemeyebilir. Uçakların Qatar’a satışı henüz uzak bir ihtimal değil :)

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir