1. Anasayfa
 2. Haberler

C-130 uçağına yeni kabiliyet eklendi

C-130 uçağına yeni kabiliyet eklendi
0

Türk Hava Kuvvetleri’nin nakliye gücünün bel kemiğini oluşturan C-130 Herkül uçaklarına yeni kabiliyetler kazandırıp modernize ediliyor. Uçakların uzun yıllar görev yapabilmesi için modernizasyonda 11’inci uçak tamamlanarak teslim edildi. Toplam 19 uçaklık projenin, 2024’te tamamlanması hedefleniyor.

Hedef, uçakların uzun süre kullanılmasını sağlamak. Türk Hava Kuvvetleri’nin nakliye gücünün bel kemiğini oluşturan C-130 Herkül uçaklarından birinin daha modernizasyonu tamamlandı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından yürütülen Erciyes projesi kapsamında birçok ilki gerçekleştirerek, TSK envanterinde yer alan C-130 uçaklarına yeni kabiliyetler kazandırıp modernize ediliyor. Uçaklara gece görüş uyumlu gösterge ile aydınlatma sistemleri ekleniyor. Uluslararası seyrüsefer ihtiyaçlarına uyumlu, yüksek harekât etkinliğine sahip çok amaçlı görev bilgisayarı ve yer görev planlama sistemi olan bir uçak haline getiriliyor.

On birinci uçağı takiben kalan uçakların da 2023 ve 2024 yıllarında modernizasyon faaliyetlerinin tamamlanarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanıyor.

[via CNN Türk]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir