1. Anasayfa
 2. Haberler

Belçika polisi, Türkiye’den sahte diplomatik pasaportla insan kaçıran şebekeyi çökertti

Belçika polisi, Türkiye’den sahte diplomatik pasaportla insan kaçıran şebekeyi çökertti
0

Belçika polisi, özel uçak ve sahte diplomatik pasaportla Avrupa’ya insan kaçakçılığı yapan çeteye operasyon yaptı. 2 özel uçağa el kondu, 5 kişi gözaltında.

Belçika polisi, Türkiye’den sahte diplomatik pasaportlar ve özel uçaklarla insan kaçakçılığı yaptığı belirlenen bir suç örgütünü çökertti.

BBC Türkçe’nin haberine göre, çoğunluğu Kürt ve sahte diplomatik pasaport taşıyan yolcular, çetenin yardımıyla özel uçaklarla Türkiye’den ayrılıyordu.
Özel uçak ve sahte pasaport karşılığında yolculardan 20 bin dolar ücret alan insan kaçakçılarını, özel uçakların izlediği rota ele verdi.

Türkiye’den kalkan uçakların resmi varış noktası genellikle Karayip adaları olarak bildirildi. Ancak uçaklar hiçbir zaman resmi varış rotasına ulaşmadı.

Türkiye’den yola çıkan yolcular, Avrupa havalimanlarındaki mola sırasında, uçağı terk edip sahte diplomatik pasaportlarını imha ediyor ve sistematik olarak sığınma başvurusunda bulunuyordu.
Örgüt elemanlarının, kendi uçak filosunu inşa etmek amacıyla sahte çekler düzenledikleri ve havayollarını dolandırdıkları da belirlendi. Çetenin, faturaları ödemeyip birçok oteli de dolandırdığı ortaya çıktı.
Belçika polisine göre, 2020’nin Ekim ve Aralık ayları arasında 5 farklı Avrupa ülkesinde en az 5 kaçakçılık operasyonu yapıldı.

Belçika polisi, Europol ve diğer Avrupa ülkelerindeki güvenlik birimleri ile irtibata geçti. Ortak operasyon sonucu Belçika, İtalya ve Fransa’da yapılan ev aramalarında 5 kişi gözaltına alındı.
Operasyonlarda, çok miktarda nakit para, örgüt tarafından kullanılan çeşitli mallar ve 2 özel uçağa da el kondu.
Belçika’daki zanlılar çarşamba günü insan kaçakçılığı, kara para aklama, suç örgütü üyeliği ve sahtecilik suçlamasıyla mahkemeye sevk edildi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir