1. Anasayfa
 2. Boeing

B737MAX, dört yıl sonra Çin’de gökyüzüne döndü

B737MAX, dört yıl sonra Çin’de gökyüzüne döndü
0

B737MAX, dört yıl sonra Çin’de gökyüzüne döndü

FlightRadar24 verilerine göre, Ulanbator-Guangzhou arasında gidiş-dönüş sefer yapan MIAT Mongolian Airlines’a ait bir uçak Pazartesi günü yerel saatle sabah 8:18’de Çin’in güneyindeki şehre indi. MIAT Mongolian Airlines’ın uçuşu 17 Ekim ve 24 Ekim tarihlerinde 737 Max kullanarak tekrar planlandı. Her iki sefer için de havayolu şirketinin web sitesinden rezervasyon yapılabiliyor.

Boeing e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, “737 Max’i dünya çapında güvenli bir şekilde hizmete geri döndürmek için küresel düzenleyiciler ve müşterilerimizle birlikte çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Boeing yetkilileri geçtiğimiz ay Çin’in havacılık düzenleyicisi ile bir araya gelerek Max için pilot eğitim kriterlerini gözden geçirmiş, bu da uçak üreticisinin Max’in yeniden hizmete girmesine izin vermeyen son büyük havacılık pazarı olan Çin’de uçması için gerekli tüm onayları almaya yaklaştığının bir işareti olmuştu.

Çin, Mart 2019’da Max’i yere indiren ilk ülke oldu ve ABD’li düzenleyicilerin 2020’nin sonlarında yasağı kaldırmıştı. Bunu Avrupa takip etmişti. Fakat Çin süreci reddederek uçakları yatırmaya devam etmişti.

737 Max’in Çin semalarına geri dönmesi ve teslimatların yeniden başlaması, Boeing’in uzun süren Max karantinası ve Covid salgını nedeniyle hem finansal hem prestij olarak olumlu olarak görüldü.

Ekim 2018 ve Mart 2019’da sırasıyla Endonezya ve Etiyopya’da meydana gelen ve toplam 346 kişinin ölümüne yol açan iki ölümcül kazadan bu yana Çin havayolları bu uçağı ticari olarak uçurmadı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir