1. Anasayfa
 2. Haberler

Agresif büyüyecek, ABD’yi fethedecek – THY

Agresif büyüyecek, ABD’yi fethedecek – THY
0

Ülkemizin havacılık sektöründe ulusal bayrak taşıyıcı şirketi olan Türk Hava Yolları, ardı ardına gerçekleştirmeyi planladığı ‘sıçrama hamleleri’ ile şu anda 1 milyon yolcu taşıdığı Amerika pazarını hızla ikiye katlamayı hedefliyor.

Pandemi döneminde attığı adımlarla kriz yönetiminde dünya havacılık sektöründe öne çıkan oyuncular arasına giren Türk Hava Yolları (THY), son çeyreklerde gösterdiği iddialı performansını bir üst seviyeye taşımaya hazırlanıyor. Bundan böyle sadece ‘THY’ değil ‘Türkiye’ markası için strateji geliştiren şirket yönetimi; başta Amerika pazarı ve Asya-Uzakdoğu ülkeleri olmak üzere küresel atağa kalkıyor.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Dr. Ahmet Bolat, yakın dönemde New York’ta tohumu ekilen “ABD pazarında etkili oyuncu olma” vizyonunun ikinci durağı olan Miami’de bir grup gazeteciyle bir araya gelerek yeni dönem hedeflerini paylaştı. Amerika’dan Türkiye’ye yılda 1 milyon turist taşıdıklarını ifade eden Bolat, şimdiki hedefin bu rakamı 2 milyona taşımak olduğunu söyledi.

Şu anda THY’nin Amerika’ya doluluk oranlarının yüzde 85 gibi oldukça yüksek seviyelerde seyrettiğini anlatan Bolat, bu pazara özel geliştirecekleri ürün ve hizmetlerle sıçrama yapmayı planladıklarını, böylece yeni hedefe hızla ulaşacaklarını anlattı. Bu sayede İngiltere’den sonra Amerikalıların en çok ziyaret ettiği ikinci ülkenin Türkiye olacağını kaydeden Bolat, “İşte bunun için Miami’deyiz. Bu atacağımız adımlar sadece burası ile sınırlı kalmayacak. İnanç turizmi, sanat ve gastronomi başta olmak üzere odaklanacağımız alanlar ile bu ülkede segmenti değiştirmek, yüksek gelir grubuna ve ‘transfer’ yerine ‘direkt’ yolcuya oynamayı hedefliyoruz. New York ve Miami sonrası duraklarımız Los Angeles ve Chicago olacak” dedi.

Yeni hatlar geliyor

THY, Amerika pazarında Seattle uçuşlarını artırmaya hazırlanırken çok iyi bir pazar olan Detroit için özel planlar yapıyor, yeni hat açılışı noktasında ayrıca Orlando ve Denver’ı da gözüne kestirmiş durumda.

80 milyon Amerikalının Türk dizilerini yakından takip ettiğini; bu ilgi doğrultusunda başta yapımcı Fatih Aksoy olmak üzere Cansu Dere, Melis Sezen, Kerem Bürsin gibi isimlerle Miami Art Basel’de birçok farklı etkinliğe katıldıklarını belirten Bolat; dizi tarafında 1 milyar dolar olan Türkiye’nin hizmet ihracatını da ikiye katlamayı planladıklarını açıkladı. (Ahmet Bolat aynı zamanda Türkiye Hizmet İhracatçıları Birliği Başkanlığı’nı da yürütüyor.)

Öte yandan Bolat’ın verdiği bilgilere göre THY’nin hızlı ve agresif büyüme stratejisi Malezya ve Endonezya odaklı Doğu hamlesi ile devam edecek. Afrika pazarındaki güçlü konum da üzerine konarak sürdürülecek.

Dün başlayan Miami Art Basel’de sergilenen, Türk motifleriyle post-it kaplı THY uçağı projesinde, sanatçı Ardan Özmenoğlu’nun imzası var.

Kâr artacak, hissede hedef: 10 $

Bu yılın üçüncü çeyreğinde 1.5 milyar dolar; ilk dokuz aylık periyotta ise 2.25 milyar dolar net kâr rakamına ulaşan THY’nin son çeyrek performansı ile ilgili konuşan Ahmet Bolat, “Üçüncü çeyrekteki iyi sonuçlarımızı devam ettirip, üzerine 200-250 milyon dolar daha koyacak şekilde ilerliyoruz.

Ekim ayı oldukça iyi rakamlar geldi, kasım ayı da çok güzel geçti. Yılın son ayını da bu doğrultuda geçirirsek bir önceki çeyreğin üzerine koyarak kârlılığımızı artırmayı ve yılı oldukça başarılı sonuçlarla kapatmayı hedefliyoruz” dedi.

Ağustos başında hisse fiyatının 6 doları (112 TL) aşması beklentisini açıklayan Bolat; bu rakamın yakalandığını; şimdi yeni hedefin 10 dolara (186 TL) işaret ettiğini kaydetti. THY’nin Borsa İstanbul’da işlem gören hissesi dün günü 120 TL’den tamamladı.

AnadoluJet filoyu ikiye katlıyor

Havacılık sektöründe motor eksikliğinden dolayı uçak üretimi sıkıntısı yaşandığını ifade eden Ahmet Bolat, Airbus ve Boeing ikilisine verilecek siparişlerin 5-6 yıl sonrasına tekabül ettiğini anlattı. Bu sıkıntının sadece THY için değil tüm global havacılık sektörünü içine aldığını bildiren Bolat; buna rağmen görüşme halinde olduklarını ve uçak kiralanması ya da alımı için çalıştıklarını açıkladı. Bolat, AnadoluJet’in 30 olan uçak sayısını kısa sürede 60’a çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. THY’nin iç hatlarda önümüzdeki dönemde yüzde 50 kapasite artışı planladığı bildirildi.

Boğaz’daki otel için global marka

THY’nin yeme içme operasyonlarındaki ortağı Do&Co ile birlikte yapımına başladığı, İstanbul Boğazı’nda Ortaköy’de bulunan Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalılarının 6 yıldızlı otel inşaası projesi yeni bir aşamaya geçiyor. Bolat, projenin yüzde 100’ünün THY’ye geçtiğini hatırlatarak yakında görüşmelerini yürüttükleri uluslararası markalardan biriyle otel işletilmesi konusunda el sıkışmayı planladıklarını açıkladı. Bolat; yeni otel projesinin inşaatının ise 2023’ün nisan sonuna kadar tamamlanacağını ve imza atacakları otel işletmesine devir için hazır olacağını kaydetti.

Bolat, “Bu projeye önemli yatırım yaptık. Böylesine bir yatırıma şimdi başlıyor olsak rakam 200 milyon dolardan daha fazlasına geliyor olurdu. Dolayısıyla İstanbul ve THY için oldukça önemli bu projeyi en kısa sürede hayata geçirmeyi hedefliyoruz” dedi.

‘Yabancı öğrenciye’ indirim paketi

THY olarak Türkiye’de bulunan 250 bine yakın yabancı öğrenci için yeni bir paket hazırlığında olduklarını söyleyen THY’nin pazarlama ve satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, bu kapsamda öğrencilere “Tatilde Türkiye’de kal, üstelik arkadaşlarını ve aileni de buraya davet et” mesajıyla ulaşacaklarını söyledi. Bu adımla yabancı misafirlerin yüzde 30’a varan uçak bileti indirimi ve otel paketleriyle Türkiye’de misafir edileceğini söyleyen Olmuştur, kampanyadan önemli beklentileri olduğunu ifade etti.

[via Milliyet / Şükrü Andaç]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir