1. Anasayfa
 2. HSM

Yerli Eğitim Uçağı Projesi Rafa Mı Kaldırılıyor

Yerli Eğitim Uçağı Projesi Rafa Mı Kaldırılıyor
0

#HSMözel/ Geçtiğimiz yıl THY ve TUSAŞ arasında 20 adet yerli eğitim uçağı üretimi ve tedariki için bir anlaşma imzalanmıştı. Bu anlaşma ile TUSAŞ’ın sivil uçak üretimine de başlaması bekleniyordu.

Ancak son dönemde Savunma Sanayi Başkanlığı’nın TUSAŞ’tan askeri hava araçlarına yönelik üretimlerin hızlandırılması talebinde bulunduğu ve bu nedenle TUSAŞ’ın kısa vadede eğitim uçağı üretimine girişme ihtimalinin düşük olduğu iddia ediliyor. THY ile imzalanan protokolün de yakın bir zamanda iptal edilebileceği konuşuluyor.

Bu gelişmelerin ardından Bursa merkezli uçak üreticisi UÇAKSAN, THY ile görüşmek istediğini ve TUSAŞ ile yapılan protokolün iptali sonrası eğitim uçağı tedariği yapmak istediğini açıkladı.

UÇAKSAN şu anda herhangi bir üretim yapmıyor. Firma 7 Aralık’ta yaptığı açıklamada “maddi sıkıntılar” nedeniyle Türkiye’deki uçak üretimini durdurma kararı almıştı. Firmanın T200 ve T400 ismi verilen 2 ve 4 kişilik uçak üretimleri vardı. UÇAKSAN’ın ayrıca 19 kişilik kapasiteye sahip, yangın söndürme, kargo ve askeri taşımacılık gibi rolleri de üstlenebilecek uçak projesi bulunuyordu.

THY’nin TUSAŞ ile olası protokol iptali sonrası nasıl bir yol izleyeceği merakla bekleniyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir