1. Anasayfa
 2. Haberler

Yangınlar için ‘dikey uçak’

Yangınlar için ‘dikey uçak’
0

Almanya’da üniversiteler arasında yapılan yarışmada Ahmet Günay Can ve ekibi ‘Inferno’ yangın söndürme uçak projesiyle birinci oldular. Uçak mühendisi Ahmet Günay Can’ın orman yangın söndürme uçak projesiyle yangınlar şimdi daha kolay söndürülecek.

Alman Havacılık ve Uzay Merkezi DLR Almanya genelinde yeni nesil yangın söndürme uçakları geliştirme yarışması düzenledi. Yarışmaya Almanya’dan tüm üniversiteler davet edildi. Stuttgart Üniversitesi’nde Havacılık ve Uzay Mühendisliği dalında yüksek lisans programı yapan Nürnbergli Ahmet Günay Can ve ekibinin geliştirdikleri ‘Inferno’ projesi tam not alarak DLR tarafından Almanya birinci seçildi. İklim değişikliği ile Orta Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde Orman Yangınları arttı. İnsanlar, hayvanlar ve doğa için tehdit oluşturan yangınlara havadan genelde eski uçaklar ile müdahale edilmeye çalışılıyor.

DLR, bu yangınlara yeni nesil uçaklar ile müdahale edilmesini talep ederek, açtığı yarışmada daha verimli, daha hesaplı ve yeni teknolojiyi barındıran uçaklar için yeni fikirler topladı. Bilhassa kolay havalanabilen ve dikey kalkış yapabilen projeler DLR tarafından talep edildi. DLR’in taleplerini en iyi şekilde yerine getiren projeler 4 Ağustos 2022 tarihinde finalde sunuldu. En başarılı ve vizyon sahibi olarak değerlendirilen ‘inferno’ projesi birinci seçildi.

GECE-GÜNDÜZ ÇALIŞTILAR

Ahmet Günay Can: “Bu proje için ekip arkadaşlarımla gece-gündüz çalıştık. Orman yangınları bizim gibi genç akademisyenleri de çok etkiliyor. Giderek artan yangınlara destek vermek için var gücümüzle Üniversite eğitiminde edindiğimiz bilgileri ve yeni fikirlerimizi işledik. Diğer projeler de çok başarılıydı, final çok çekişmeli geçti. Birinci olduğumuz için çok sevinçliyiz. Umarız, projemizi deneyimli bir kurum üretir ve bizim de dünyaya ciddi bir katkımız olur. Bana büyük destek olan aileme ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Üçüncü nesil gençler olarak daha büyük başarılara imza atmak için adayız.”

İLK TEBRİK EDEN SÖDER OLDU

Can kendini ise şöyle tanımlıyor: “Ailem, zamanında Konya’nın Kulu kazasından Almanya’ya göç etmiş, ben de, 22 Eylül 1997 yılında Nürnberg’de doğdum. Bir kız kardeşim var, adı Esra, o da öğretmen oldu. Sank Leonard İlkokulu, Peter Fischer lisesi, daha sonra Stuttgart Üniversitesi Uçak ve Uzay Mühendisliğini derece ile bitirdim. İlk tebrik eden de Baveyera Başbakanı Markus Söder olmuştu.

[via Hürriyet]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir