1. Anasayfa
 2. Haberler

Yakıt fiyatlarından etkilenen Emirates, 1,1 milyar dolarlık zarar açıkladı

Yakıt fiyatlarından etkilenen Emirates, 1,1 milyar dolarlık zarar açıkladı
0

Emirates, artan yakıt fiyatları sonrası seyahat talebindeki toparlanmayı gölgede kalmaktan kaçınabilfi. Şirket Mart ayına kadar olan bilanço ile geçen seneki zararı 1.1 milyar dolara çekti.

2021-22 mali yılında Mart ayına kadar olan kayıplar 3,9 milyar dirhem (1,1 milyar $) idi. Emirates, Orta Doğu’nun en büyük taşıyıcısıdır. Taşıyıcının sahibi olan Dubai hükümetinden 954 milyon dolarlık bir sermaye enjeksiyonu aldığını söyledi. 

Mali yıl boyunca, Emirates bir önceki yılın aynı dönemindeki 6,6 milyondan 19,6 milyon yolcu taşıdı.Şirket, gelirin %91 artarak 16.1 milyar dolara çıktığını belirtti. Şirket geçen sene 5.5 milyar dolar zarar etmişti.Emirates Grubu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Şeyh Ahmed bin Saeed Al Maktoum Cuma günü yaptığı açıklamada, “2021-22, Grubumuzun tarihindeki en zorlu yıldan sonra büyük ölçüde toparlanma ile ilgiliydi.” dedi.

“Grubun 2022-23’te kârlılığa dönmesini bekliyoruz ve yüksek yakıt fiyatları, enflasyon, yeni COVID-19 varyantları ve siyasi ve ekonomik belirsizlik gibi ters rüzgarları yakından takip ederken hedeflerimize ulaşmak için çok çalışıyoruz. ” diye ekleyen başkan, yakıt faturasının 2 kat artarak 3.8 milyar dolara çıktığını belirtti.

Maliyetlerin nerde pik yapacağını bilmediklerini aktaran yönetim, bu harcama kaleminin işletme maliyetinin %23’ünü kapsadığını aktardı

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir