1. Anasayfa
 2. Havalimanı

Van Havalimanı’nda Bagaj Sorunu

Van Havalimanı’nda Bagaj Sorunu
0

Van Havalimanı’nda yaz döneminde birçok uçuşta valizler uçağa yüklenemeden, sadece yolcular alınarak kalkış yapılıyor. Tüm havayollarının başına gelen rahatsız edici durum ne yazıkki yolcuları ve şirketleri zor duruma sokuyor.

Sebebi Nedir ❓

Olayların temel nedeni ise 1670 metre rakımda bulunan Van Havalimanı’nın 2750 metreden oluşan kısa pisti ve sıcak hava. Sıcakların arttığı bu mevsimde, uçak motorlarının performansından tam verim elde edilemiyor. Motorun bu ortamda maksimum itme gücüne veya torkuna ulaşamadan maksimum çalışma sıcaklığına ulaşması, performansta düşüşe yol açıyor.

Performansı düşen motor ve kısa pist ise, ağırlık hesaplamalarında soruna yol açıyor. Bu doğrultuda, valizler havalimanında bırakılarak, şirketin sonradan yaptığı operasyonlarda yüklemeleri sağlanıyor. Hatta bazı durumlarda, uçaktan yolcu indirmesi dahi yapılabiliyor.

Burada havayolu şirketlerine de görev düşebiliyor. Şirketlerin bu duruma göre planlama ve uçak tahsisi yapması işleyişi kolaylaştırabilir veya kapasitenin altında koltuk için satış düşünülebilir.

Böyle bir durum yaşanınca geriye 2 seçenek kalıyor. Ya valizlerin ya da yolcuların bir kısmının indirilmesi. Sizce hangi ihtimal daha mantıklı?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir