1. Anasayfa
 2. Türk Havacılık Uzay Sanayii/TUSAŞ

Ukrayna’da mahsur kalan A400M’lerin son durumu belli oldu

Ukrayna’da mahsur kalan A400M’lerin son durumu belli oldu
0

Rusya-Ukrayna savaşının başladığı Şubat’tan bu yana Kiev Borispol Havalimanı’nda mahsur kalan ve “Koca Yusuf” adıyla anılan Türkiye’nin iki A400M askeri nakliye uçağının tahliyesi için hem askeri hem de diplomatik girişimler sürüyor.

Ukrayna’daki Türk vatandaşlarının tahliyesi için  gönderilen A400M, Rusya’nın saldırısının başlaması ile birlikte Türkiye’ye dönemedi.

Pistlerin kapatılması ve buralarda mayın bulunabileceği ihtimali sebebiyle diğer ülkelere ait uçaklarla birlikte yaklaşık altı aydır Borispol Havalimanı’nda bekleyen Türkiye’nin iki uçağının kalkışı da mümkün olmadı.

Provokasyon endişesi

Şubat ayından bu yana Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı, Ukrayna ve Rus yetkililerle defalarca temas kurdu. Uçakların Borispol’dan tahliyesine ilişkin en büyük endişenin, “savaş nedeniyle kontrol edilemeyen gruplar tarafından bir provokasyona maruz kalınması” ihtimali olduğunu dile getiren güvenlik kaynakları, Türkiye’nin bu sebeple “en güvenli anı beklediğine” dikkat çekti. Kaynaklar, uçakların tahliye edilebilmesi için güvenli alan oluşturulmasına yönelik temasların sürdüğünü hatırlattı.

Millî Savunma Bakanı Akar da geçtiğimiz günlerde hem Rusya hem de Ukrayna ile temasların sürdüğünü belirterek, “En müsait zamanda derhal uçaklarımızı alacak durumdayız. Önümüzdeki günlerde bunun da gerçekleşmesi son derece mümkün görülüyor, temennimiz budur, temaslarımızı sürdürüyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Büyükelçilikte kalıyorlar

Koca Yusuf nakliye uçaklarının mürettebatının Türkiye Büyükelçiliği’nde kaldığı, Ukrayna’nın teknik desteği ile de uçakların günlük kontrollerinin yapıldığı belirtildi.

Uçaklarla ilgili güvenlik tedbirleri de Ukrayna tarafından alınmış durumda. Bu süreçte uçakların bakımı ve ikmalinin de yapıldığı belirtildi. Talimat geldiği anda uçaklar her an kalkışa hazır şekilde bekletiliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir