1. Anasayfa
 2. Haberler

Ukrayna polisi “Motor Sich” başkanını vatana ihanetten gözaltına aldı

Ukrayna polisi “Motor Sich” başkanını vatana ihanetten gözaltına aldı
0

Ukrayna güvenlik güçleri, Ukraynalı uçak motoru üreticisi Motor Sich’in başkanı Vyacheslav Boguslaev’i vatana ihanet şüphesiyle gözaltına aldı.

Ukrayna Güvenlik Servisi’nin (SSU) internet sitesinde yayınlanan açıklamaya göre Boguslaev’in Ukrayna Ceza Kanunu’nun iki maddesini ihlal ettiğinden şüpheleniliyor: işbirliği ve saldırgan devlete yardım.

Vatana ihanet şüphesi

Şirket yönetiminin Rusya’nın devlet teknoloji holdingi Rostec’in temsilcileriyle işbirliği yaptığı şüphesiyle 23 Ekim 2022’de gözaltına alındı.

Açıklamada, “Şüpheli yetkililer, saldırgan devlet Rusya’ya, Ukrayna uçak motorlarının toptan sevkiyatının yasadışı tedariki için ulus ötesi kanallar kurdular” denildi.

SSU’ya göre, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlamasının ardından düşürülen helikopterlerde Ukrayna yapımı motorlar bulundu.

Açıklamaya göre bir soruşturma başlatıldı ve Ukrayna motorlarının Orta Doğu, Avrupa ve Doğu Asya’daki ülkeler üzerinden Rusya’ya sağlandığı bir plan ortaya çıkarıldı.

SSU açıklamasında ayrıca Motor Sich’in Rusya’da motorlarının bakımını organize etmek için üçüncü tarafları kullandığı belirtiliyor.

Ele geçirilenler

24 Ekim 2022 tarihinde SSU, Boguslaev ile çeşitli Rus yetkililer arasında son yıllarda yapıldığı iddia edilen görüşmeleri içeren bir video yayınladı. Görüşmelerde Mi-8, Mi-24, Mi-28 ve Ka-52 helikopterlerinde kullanılmak üzere helikopter motorlarının Rusya’ya transferine ilişkin çeşitli planlar ele alınıyor.

Görüşmelerden bazılarının 24 Şubat’ta Rusya’nın işgalinin başlamasından sonra yapıldığı görülüyor.

Bunlardan birinde Motor Sich’in en yeni motorlarının yeni Rus helikopterlerine monte edilmeye hazır olduğunu söylüyor.

Bir başka kayıtta ise Rus motor üreticisi Vladimir Klimov-Motor Sich’in başkanı Anatoly Sitnov’un Boguslaev’e, Ukrayna motorlarının Hırvatistan, Kazakistan ve Kırgızistan üzerinden transferine ilişkin yeni bir planı açıkladığı iddia ediliyor.

Ukrayna’nın ana motor üreticisi

Sovyet sonrası bölgedeki en büyük uçak motoru üreticilerinden biri olan Motor Sich Anonim Şirketi, Antonov An-124 ve An-225 gibi uçaklarda kullanılan motorları üretiyor.

2017 yılında Çinli Skyrizon Aviation şirketi Motor Sich’in %41 hissesini satın aldı. Ancak 2021 yılında Ukrayna, stratejik önemi nedeniyle şirketi kamulaştırdı.

[via aerotime]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir