1. Anasayfa
 2. Haberler

Uçakta telefon kullanımı serbest oluyor

Uçakta telefon kullanımı serbest oluyor
0

Perşembe günü Avrupa Komisyonu, AB merkezli havayolu şirketlerinin artık tüm yolcular için uçak içi kablosuz 4G ve 5G erişimi sağlamasına izin verileceğini duyurdu. Uygulama hayata geçtiğinde, yolcular uçuş sırasında mobil cihazlarını herhangi bir yeryüzü tabanlı mobil ağ ile aynı şekilde kullanabilecekler.

Uçak içi hizmeti piko-hücre kullanılarak kurulan bir “küçük hücre” ağı ile veri taşıma sağlanacak.

Boyutları ve iç ya da dış mekanlarda kolaylıkla kullanılabilmeleri, okullar, alışveriş merkezleri ve diğer küçük işletmeler gibi tesis ve yapılardaki kapsama alanını artırmak ve geliştirmek için ideal. Katılımcı uçaklara yerleştirildikten sonra, bu hücreler uçak ve yer tabanlı mobil ağlar arasında aramaları, mesajları ve diğer mobil verileri taşıyacak.

Avrupa Komisyonu’nun İç Pazardan sorumlu üyesi Thierry Breton, yeni mevzuatı AB merkezli yeni hizmetlerin ve ticari büyümenin teşvik edilmesi için potansiyel bir düzenleme olarak görüyor.

Breton, “Süper hızlı, yüksek kapasiteli bağlantının sunduğu olanaklar söz konusu olduğunda gökyüzü artık bir sınır değil” dedi.

4G ve 5G erişimini genişletme çabası muhtemelen hava yolculuğunun ötesine geçecek. Komisyon ayrıca 5GHz ile ilgili bir kararda değişiklik yaparak bantları otomobillerde, otobüslerde ve diğer ulaşım türlerinde kullanılabilir hale getirdi. Uygulama kararında yapılan değişiklik, Üye Devletlerin 5GHz frekans bantlarını en geç Haziran 2023’e kadar karayolu taşıtlarında kullanıma hazır hale getirmeleri gerektiğini belirtiyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir