1. Anasayfa
 2. Haberler

Türkiye’nin ilk uçak fabrikası yeniden açılıyor

Türkiye’nin ilk uçak fabrikası yeniden açılıyor
0

Kayseri’de 1926 yılında kurulan ve 1928 yılında kapatılan Türkiye’nin ilk uçak fabrikası Tayyare ve Motor Türk Anonim Şirketi TOMTAŞ küllerinden yeniden doğuyor. TUSAŞ, ASFAT ve Kayseri Girişim Grubu ortaklığında yeniden hayata geçirilen TOMTAŞ’ın ortak girişim imza töreni Erciyes’te yapıldı.

ASFAT, TUSAŞ, TOMTAŞ Yatırım ve Erciyes Teknopark ortaklığı ile kurulacak TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji A.Ş’nin ortak girişim sözleşmesi Erciyes’te düzenlenen törenle imzalandı. Törene Milli Savunma Bakın Hulusi Akar ile Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile girişim ortakları TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, ASFAT Genel Müdürü Esad Akgün, TOMTAŞ Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekşi, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun ve iş insanları katıldı.

AKAR; “YARIM KALAN HİKAYE YENİDEN YAZILIYOR”

Törende yaptığı konuşmada “Dünya almış başını gidiyor. Dolayısıyla bizim de çok çalışmamız lazım” gerekiyor diyen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar şu ifadelere yer verdi; “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, ortaya koyduğumuz vizyon ve destek ile savunma sanayi yolculuğunda en temel ilke özel sektör, kamu, üniversiteler ve vakıf şirketleri. Bunun dördünün bir araya gelmesi ile ortaya çıkacak enerjinin, sinerjinin çok büyük olduğunu, olacağını hepimiz görüyoruz, biliyoruz ve bu şekilde çok şeyler yaptık.


Bu yaptıklarımızdan da çok daha fazlasını yapmaya amade olduğumuzu görmemiz lazım. Yaptıklarımız gayet güzel, bunlardan tabi ki memnuniyet duyacağız. Bunlarla övüneceğiz fakat bunların hiçbirisinin de yeterli olmadığını bileceğiz. Çünkü deveden büyük fil var. Etrafı görmemiz lazım. Dünya almış başını gidiyor. Dolayısıyla bizim de çok çalışmamız lazım. Bunu yaparken de akıllı, makul, mantıklı, rasyonel olmamız lazım, başkalarının tecrübelerinden yararlanmamız lazım” diye konuştu.

KOTİL; “TAŞIN ALTINA ELİMİZİ KOYDUK”

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ise Türkiye’nin beşinci nesil savaş uçağı yapan, BAYKAR’ı, TUSAŞ’ı ve Kayseri’deki yapılanması ile dünyada havacılıkta söz sahibi olduğunu belirterek; “Biz de bu savunma sektöründe yukarılarda varız diyen bir ülkeyiz. İnşallah bu bir başlangıçtır. Bu işin arkasındayız. TOMTAŞ’ı ayağa kaldırıp ülkemize üretim yapmak için taşın altına elimiz koyduk. hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu. TOMTAŞ Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekşi de yarım kalmış hikâyeyi tekrardan canlandırdıklarını vurguladı.

100 YILLIK YARIM KALAH HİKAYE TOMTAŞ

Savunma sanayi sektöründe ve özellikle havacılık alanında atağa geçen, kendi milli savaş uçağını üretmek için düğmeye basan Türkiye’nin, birçok alanda olduğu gibi savunma sanayii alanında da geçmişi acı hikayeler ile dolu. Önüne çıkan engeller nedeniyle Türkiye’nin savunma sanayi tarihinde acı bir hikaye olarak yerini alan fabrikalardan birisi de 6 Ekim 1926’da açılan Türkiye’nin ilk uçak fabrikası TOMTAŞ oldu. Türkiye’yi havacılık alanında dünyanın öncü ülkelerinden biri yapacak iken, çeşitli nedenlerden dolayı kapatılan TOMTAŞ’ta, 1926 yılında ilk olarak Junkers A-20’lerin montajı yapıldı. 1927 yılının sonuna kadar ise 30 adet Junkers A-20’nin, 3 adet Junkers F-13’ün üretimi gerçekleştirildi

[via Sabah]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir