1. Anasayfa
 2. Haberler

Türkiye’nin İhracatı Türk Hava Yolları’nın Kanatlarında Yükseliyor

Türkiye’nin İhracatı Türk Hava Yolları’nın Kanatlarında Yükseliyor
0

Turkish Cargo, TİM ile imzaladığı anlaşmayla ihracatçımıza ürünlerini 31 ülkede 40 şehre, yüzde 30’a varan indirimlerle ulaştırabilme imkânı sundu.

Dünyanın en güçlü uluslararası kargo uçuş ağına sahip olan ve kıtalar arasında ticaret köprüleri kuran Turkish Cargo, Türkiye’nin ihracatına katkı sağlamaya devam ediyor. Bayrak taşıyıcı hava kargo şirketi, TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) ile devam eden indirimli kargo taşımacılığına yönelik iş birliği anlaşması, Ülkemizin ortalama 3 bin 65 kilometre olan ihracat menzilini en az dünya ortalamasına, 4 bin 744 kilometreye yükseltme hedefiyle yenilendi.

Türk Hava Yolları Genel Müdürlük binasında, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof Dr. Ahmet Bolat ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa GÜLTEPE’nin katılımlarıyla gerçekleşen törende konuşan BOLAT; “Hepinizin bildiği üzere, ülkemiz ihracat alanında tarihî rekorlara imza atıyor. Atılan doğru adımlar ve verilen desteklerle birlikte ihracatçılarımız içinden geçilen kriz dönemindeki fırsatları çok iyi bir biçimde değerlendirme fırsatı buldular ve 2022 yılının ilk yarısında 165 milyar dolardan fazla ihracata imza attılar. Fabrikalarımızın büyümesine ve istihdamın artışına olduğu kadar ülkemiz ekonomisine yapılan bu katkının önemini, uzak bir döneme değil sadece geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse yüzde 20’lik bir artış olduğunu bildiğimizde daha iyi anlayabiliriz.

Millî Bayrak Taşıyıcı havayolu olarak bu rekorlarda katkımızın olduğunu bilmek bizleri sevindiriyor. Türk Hava Yolları olarak bizler, yaptığımız planlamalarda bu bilinçle ve bu azimle çalışıyoruz. Ülkemizin hizmet sektörü ihracat şampiyonu olarak bu yıl içinde ülkemize 14 milyar dolar kazandırdık. Yolcularımızdan paydaşlarımıza kadar her alanda, ülkemizin değerleriyle zenginliklerinin tanıtımı ve ülkemize sağlanacak katkı hususlarında herkese destek verdik, vermeye de devam edeceğiz.
Bu protokolle birlikte de TİM’le birlikte belirlediğimiz toplam 40 destinasyonda, 1 ton ve üstü kargo taleplerinde, %5 ile %30 arasında değişen oranlarda indirim yapıyoruz. Ayrıca, belirlenen bu destinasyonlar için yaklaşık 15 bin ton kapasite planlandı. Bu protokolün kapsamında ise genel kargoların yanı sıra meyve-sebze, yumurta ve balık gibi bozulabilir kargolar da bulunuyor.
Sadece bu protokol kapsamında 2,1 milyar dolarlık ihracat öngörülmesi, bugün attığımız imzaların önemini ortaya koyuyor.
Türk Hava Yolları olarak biz sadece hizmet ihracatı yapmıyoruz. Aynı zamanda, tüm ihracatçılarımıza verdiğimiz destekler ve sağladığımız kolaylıklarla, ülkemize katkı sağlama noktasında paydaşlarımızı artırıyor, ekonomimize her alanda katkı sunuyoruz.” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa GÜLTEPE; “Bu yıl hava kargo ile ihracatımızın 10,3 milyar doları aştığını görüyoruz.Hava kargo yükümüz ise 158 bin ton.İnşallah, protokolle beraber hava yolu ile taşımacılığın payını daha da yukarılara taşıyacağız.

Protokol kapsamında, Uzak Ülkeler Stratejisi’nde de hedefler arasında yer alan ABD, Pakistan, Endonezya ve Nijerya’da önemli avantajlar sağlanacak. Hedef destinasyonları, ihracatçımız için en verimli olacak şekilde belirledik. 31 ülkede 40 şehre, ihracatçılarımız yüzde 30’a varan indirimlerle ürünlerini ulaştırabilecek.

Her zaman ihracatçılarımızın yanında Türk Hava Yolları’na ve Ahmet Başkan’a teşekkür ediyorum.” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir