1. Anasayfa
 2. Türk Hava Yolları

Türk Firmaları THY Siparişleri İçin Airbus’a Parça Üretecek

Türk Firmaları THY Siparişleri İçin Airbus’a Parça Üretecek
0

Geçtiğimiz aylarda Türk Hava Yolları, toplam değeri 70 milyar dolar olan 350 adet uçak siparişi için Airbus ile anlaşma yapmıştı. Şimdi Türk Hava Yolları, Rolls Royce ve Airbus ile Türkiye’de üretim için bir anlaşma yapmaya hazırlanıyor. 28 Nisan’da İstanbul’da yapılacak törende Türk firmalarının Airbus ve Rolls-Royce için parça üretmesi planlanıyor. Törene 30’dan fazla firma davet edildi. Bu anlaşma, Türk firmaları için 20 milyar dolarlık bir iş hacmi oluşturacak.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat, “Üretimi Türkiye’ye getirmek üzere önemli bir anlaşma imzalayacağız. Türkiye ve İngiltere’nin Ticaret, Sanayi ve Teknoloji ile Hazine ve Maliye Bakanları’nın da katılacağı imza törenine sivil havacılık sektöründe üretim yapan 30 kadar Türk firmasını da çağırdık. TAI, TUSAŞ ve HAVELSAN gibi kamu şirketlerinin de aralarında bulunduğu şirketler Airbus’a ve Rolls Royce’a uçak parçası üretecek. THY, Airbus ve Rolls Royce arasında üçlü bir komite kuracak. Koordinatör THY olacak. Bu komite, anlaşmanın üretim sahalarına yansımasını takip edecek. Uçak üreticileri, uçaktaki her bir kritik parçanın en az iki üreticiye sahip olmasını istiyor. Bu, üretimin sürekliliği açısından kritik bir kriterdir. Bizim şirketlerimiz daha çok parça üretecek. Küresel havacılık endüstrisindeki payımızı artıracağız. İmzalayacağımız 20 milyar dolarlık anlaşmanın ülkemiz ekonomisine katkısını artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Türk Hava Yolları, geçtiğimiz Kasım ayında Airbus’a opsiyonlar ile birlikte 85 adet A350-900, 15 adet A350-1000, 5 adet A350 kargo ve 250 adet A321neo olmak üzere toplam 350’nin üzerinde bir sipariş vermişti. Siparişin ön sözleşmesi, İstanbul’da THY ve Airbus’ın üst düzey yöneticilerinin katıldığı bir toplantıda imzalanmıştı. Bu haberi ilk kez HavaSosyalMedya ekibi sizler ile paylaşmıştı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 6
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir