1. Anasayfa
 2. Haberler

Türkiye ile İsrail Arasında İmzalanan Havacılık Anlaşmalı Yürürlüğe Giriyor

Türkiye ile İsrail Arasında İmzalanan Havacılık Anlaşmalı Yürürlüğe Giriyor
0

Mavi Marmara olayı ile ilişkilerin kesildiği İsrail ile yeniden barış tahsis edildi. Bu kapsamda, iki ülke arasında sivil havacılık anlaşması imzalanmıştı. İmzalanan anlaşma İsrail meclisi tarafından onaylandı.

Bu kapsamda iki ülke arasında frekans artışı ile ilgili sınırlamalar kaldırıldı. Böylece Türk şirketler İsrail’e uçuş sayılarını yoğunluk ve talebe göre arttırabilecek. Ayrıca ilk kez başkent Tel Aviv dışında Hayfa ve Eliat’a uçuş izinleri verildi.

Hayfa Havalimanı – İsrail

Türk havayolu şirketleri, Ankara, İstanbul, Dalaman,İzmir, Antalya’dan Tel Aviv, Haifa ve Eilat’a uçuş yapabilecek. Ayrıca İsrailli şirketler ise Tel Aviv, Hayfa ve Eliat’a Türkiye’de belirlenen noktalara uçuş yapabilecek.

İsrail’in en güneyinde yer alan Eliat Havalimanı

Anlaşmada en büyük sorun güvenlik aramalarıydı. Zira İsrail hükümeti, ülkeye gelecek her uçak için kalkış yaptığı meydanda kendine ait güvenlik güçleri ile uçuş öncesi arama gerçekleştiriyor. Yapılan anlaşmaya göre İsrailli bir havayolu şirketinin Türkiye’den İsrail’e yapacağı bir uçuş öncesinde hem Türk hem de İsrailli güvenlik güçlerinin ortak hareket edeceği ve arama ve kontrollerin birlikte yürüteceği belirtildi.

Bilindiği üzere 2008 yılında El Al, İstanbul uçuşlarını Türk hükümetinin havayolunun uyguladığı güvenlik prosedürünü değiştirdiği iddiasıyla İstanbul uçuşlarını durdurmuştu.

İsrail’den Türkiye’ye ilk uçuş yapacak olan havayolunun bayrak taşıyıcı El Al olması bekleniyor. El Al Airlines sözcüsü Reuters’a verdiği demeçte İstanbul’a uçma niyetlerinin olduğunu belirtmişti. Sözcü ayrıca Antalya gibi İsrailliler arasında popüler olan eğlence yerlerine uçacağını da sözlerine eklemişti.

Türkiye’den İsrail’e yaz sezonunda haftalık 100’den fazla uçuş icra ediliyordu. Türk Hava Yolları, o kadar yoğun uçuş gerçekleştiriyor ki ülkede en fazla uçuş yapan üçüncü havayolu şirketi konumundaydı. Anlaşma ile birlikte özellikle İstanbul uçuşlarında bir rekabetin yaşanması bekleniyor.

El Al Airlines’ın ilk uçuşunu muhtemelen sonbahar aylarında Tel Aviv’den İstanbul’a yapması bekleniyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir