1. Anasayfa
 2. Haberler

Türk şirketten Rus havayollarına yazı: Hizmet sunmayı durdurabiliriz

Türk şirketten Rus havayollarına yazı: Hizmet sunmayı durdurabiliriz
0

Rus RBK gazetesinin haberine göre Havaş Genel Müdürü Meta Erna, ABD’nin yaptırım baskısını artırması sonrası parklarda bulunan Rusya, Belarus, İran merkezli havayolu şirketlerine ve iş insanı Roman Abramoviç’e ait ithal uçaklara bakım hizmeti sunulmasının teşkil ettiği riskler konusunda ilgili taraflara dün bir mektup gönderdi.

Mektubun bir nüshasına ulaşan ve Rus havacılık sektöründeki kaynaklarına gelişmeyi teyit ettiren RBK, “Erna’nın mektubuna ekli uçak listesinde, hizmetlerin özellikle ABD yapımı Boeing uçakları ve Avrupa menşeli birkaç Airbus uçağı için askıya alınabileceği belirtiliyor. Listede toplamda Rus havayollarına ait 170’den fazla uçak ile Belarus şirketlerine ait 7 ve İran’a ait 4 uçak yer alıyor” dedi.

RBK, listede Rusya’nın en büyük havayolu şirketi Aeroflot’un yanı sıra AirBridgeCargo, Azur Air, I Fly, Pegas Fly, Pobeda, Rossii, S7, Utair, Ural Airlines, Red Wings, Nordwind ve Yamal, Belarus merkezli Belavia ve İran’ın Iran Air ve Mahan Airlines şirketlerine ait uçakların bulunduğunu aktardı.

Havaş’ın mektubunda Roman Abramoviç’e ait olduğu belirtilen Boeing 787 Dreamliner ve Gulfstream G650 jetlerinden de bahsedilirken Rus iş insanının temsilcisi RBK’ya yaptığı açıklamada Abramoviç’in Türkiye’de uçağı olmadığını söyledi.

Geçen hafta WSJ, Biden yönetiminin, Rusya ve Belarus’un ABD yapımı yolcu uçaklarının Türkiye’deki havalimanlarında iniş kalkış yapmasına izin vermemesi için Ankara’yı ‘sıkıştırdığını’ yazmıştı.

ABD Ticaret Bakan Yardımcısı’nın geçen ayki Ankara ziyaretinde, bu uçaklara yakıt ikmali ve yedek parça gibi hizmetler veren Türk vatandaşlarına yaptırım gözdağı verilmişti.

[via TurizmGuncel]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir