1. Anasayfa
 2. Haberler

Türk havacılığı pandemide Avrupa’dan daha dayanıklı çıktı”

Türk havacılığı pandemide Avrupa’dan daha dayanıklı çıktı”
0

Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) Europe Genel Müdürü Olivier Jankovec, Türk havacılık sektörünün pandemideki performans ve dayanıklılığı ile Avrupa’dan daha iyi çıktığını söyledi.

Dünya Gazetesi’nden Vahap Munyar’a değerlendirmelerde bulunan Olivier Jankovec, “Türk havacılık sektörü ve pazarı bizim için çok önemli. Pandemi sonrası dönem bunu bir kez daha ortaya koydu” dedi.
Munyar İş Dünyasında Diyalog köşesinde Olivier Jankovec,İGA CEO’su Kadri Samsunlu ve TAV CEO’su Serkan Kaptan ile birlikte sektöre ilişkin yapılan değerlendirmeleri şöyle aktarıyor:

Türkiye iyi performans gösterdi

– Türk havacılık sektörü ve pazarı bizim için çok önemli. Pandemi sonrası dönem bunu bir kez daha ortaya koydu. Türkiye’de sektörde yaşanan büyüme durumu gösteriyor, potansiyelin büyük olduğu görülüyor.

Türkiye’deki havalimanlarının, havacılık sektörünün pandemiden çıkışta sergilediği performans, dayanıklılığını, direncini gözler önüne serdi. Türk havalimanı ve havacılık sektörü Avrupa ülkelerinden daha dayanıklı çıktı. Bunu hükümetin pandemide benimsediği dengeli yol haritasıyla sağlandığı.

İşten çıkarmalar

– Türkiye, tam kapanmalar, karantina süreçleri konusunda mümkün olduğunca sağlık önlemlerinin alınıp işlerin yürütülebilmesinin önünü açık tuttu. Sınırlarını tam kapatmadı. Esnek çalışma desteği, çalışanların işlerini kaybetmesini önledi.
– Avrupa ülkelerinde pandemi sırasında havacılık sektöründe de işten çıkarmalar oldu.

– İşten çıkarılanlar başka alanlara geçti. Şimdi Avrupa’da sektör oluşan personel boşluğunu tamamlamakta zorlanıyor.

– Türkiye’deki havalimanları, havacılık şirketleri pandemide personelini bünyede tutmayı başardı. Bu da pandemi sonrası toparlanmanın hızlı olmasını sağladı.

‘Lowcost’ uçuşlar önemli rol oynuyor

Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) Europe Genel Müdürü Olivier Jankovec. pandemiden önceki 10 yıl Avrupa ülkeleri havalimanlarından gerçekleşen seferlerin yüzde 80’inin “low cost” (düşük maliyetli) olduğunun altını çizdi: –

“Low cost” taşıyıcılar güçlerini artırıyor.

Turistlerin seyahatlerinde bu havayolu şirketleri öne çıkıyor. İstanbul Havalimanı için de bu uçuşların önemli olduğunu vurguladı: – İstanbul’a, Türkiye’deki diğer havalimanlarına erişilebilirliği “low cost” taşıyıcılar daha da artırabilir.

İstanbul ilk sırada

-İstanbul Havalimanı: Ocak-Temmuz 2022 döneminde 34.2 milyon yolcu ile Avrupa’da ilk sırada. 2019’un aynı dönemindeki yolcu sayısının yüzde 11.5 gerisinde.

– Londra Heathrow Havalimanı: 32.3 milyon yolcu ile Avrupa’da ikinci sırada. 2019’daki yolcu sayısının yüzde 30.4 altında.

– Paris Charles de Gaulle Havalimanı: 30.8 milyon yolcu ile Avrupa’da 3’üncü. 2019’daki yolcu sayısının yüzde 29.5 gerisinde.

– Amsterdam Havalimanı: 28.9 milyon yolcu ile Avrupa’da 4’üncü. 2019’daki yolcu sayısının yüzde 29.8 gerisinde.

– Madrid Havalimanı: 27 milyon yolcu ile Avrupa’da 5’inci. 2019’daki yolcu sayısının yüzde 23.2 altında.

– Londra Heathrow Havalimanı, hep Avrupa’nın lideri olurdu. Ayrıca Frankfurt Havalimanının artık ilk 5’te bile değil.

Türkiye iyi bir bağlantı noktası

– Türkiye havalimanları ‘bağlantı’da da iyi gidiyor

– Amsterdam Üniversitesine bir araştırma yaptırdık. Üniversite bizim için bir “Air Connectivity lndex” hazırladı.

– Bir havalimanından uçulan nokta sayısı ile günlük sefer sayısı çarpılıyor. İstanbul Havalimanından dünyada 300 noktaya sefer yapılıyor.

– Türkiye’nin “Connectivity” (bağlantı) endeksine göre de başarılı noktada.

-Pandemi sonrası kurumsal seyahatler henüz eski temposuna dönemedi. Daha çok turistik seyahatler söz konusu. Yunanistan turizm daha iyi noktaya çıkardı. Aynı durum İspanya için de geçerli. Avrupa’daki havalimanları 20 milyar Euro kaybetti, borçları 6 milyar Euro arttı Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) Europe Genel Müdürü Olivier Jankovec, Avrupa’daki havalimanlarının ekonomik açıdan zayıfladığını belirtti:

-Avrupa’daki havalimanları pandemide, yani 2020-2021’de 20 milyar dolarlık kayıp yaşadı. Havalimanlarına devlet destekleri de çok sınırlı kaldı. Bu dönemde Avrupa’daki havalimanı işletmecisi şirketlerin daha çok borçlandı.

Havacılık sektörünün borçları

– Avrupa’daki havalimanlarının borçlarında 6 milyar Euro’luk artış yaşandı. Gelirleri hâlâ 2019 seviyesinin altında seyrediyor. Bu durumun havalimanlarının geleceğe dönük yatırım yapmasını zorlaştırdığını vurguladı:

-Avrupa ülkelerindeki havalimanlarında yeni kapasiteler yaratılması için 2040 yılına kadar 240 milyar Euro yatırım gerekiyor. Oysa son 2 yılda yatırımlarda 7 milyar Euroluk gerileme oldu. Taşıtlarında problem oldu.

[via Dünya Gazetesi ]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir