1. Anasayfa
 2. Haberler

Türk Hava Yolları’ndan Rus Pilotlara Engel

Türk Hava Yolları’ndan Rus Pilotlara Engel
0

Rus pilotlar artık Türk Hava Yolları Eğitim Merkezi’nde uçuş simülatörü konusunda eğitim alamayacak. Rus kaynaklarına göre merkez, bu yönde bildiri yaptı. EASA onaylı Türk Hava Yolları Eğitim Merkezleri, EASA yaptırımları nedeniyle Rus şirketlerle çalışmayı durdurmuş oldu

Rus şirketlerle ve kişilerle iş birliği yapan tüm kuruluşlar yaptırım riskiyle karşı karşıya. Bu eğitimler eğer Türkiye’de verilmeye devam ederse EASA, sertifikasını iptal edebilir. THY ve diğer eğitim merkezleri bu konuda kıskaca alındı.

THY Eğitim Merkezinin Rus havayollarının pilotlarını eğitmeyi reddeden tek kuruluş olmaması durumu söz konusu. Ortadoğu’da da benzer merkezler var ve bu ülkeler Rus yaptırımlarına katılmadı. Emirates gibi şirketlerde en azından şu anlık eğitim alabiliyorlar. Fakat tabi ki mesafe uzaklığı ve daha pahalı olması maliyet artışına yol açıyor. Yaptırım burada da başlarsa kaosun derinliği büyüyecek.
Uzmanlara göre, Türk ortakların işbirliğini reddetmesi, Rusya’daki pilotların eğitimi ve niteliklerinin korunması açısından ciddi bir darbe oldu.
Ruslar her ne kadar düzenli uçuş pratiği olsa bile, sim. eğitimi pilotlar için zorunlu olmaya devam ediyor. Airbus A320 ve B737 için Rusya’da simülatörler olsa da diğer uçak türlerinde problemler mevcut.
Örneğin B777 gibi tipler için Rusya’da Simulator yok. Eğitim olmadan elverişli B777 mevcut olsa da güvenli bir uçurma olmayabilir. Pilotlar niteliklerini kaybedecek ve Rus yönetmeliklerine göre bu uçakları uçuramayacaklar. Diğer yabancı uçak türleri için de bu senaryo devreye girecek.
Diğer örnek, Rus tarafında sadece Aeroflot’ta olan A350 için Rusya’da tek bir eğitmen dahi yok. Bu sebeple simülatör eksikliği büyük bir darbe etkisi yaşatacak

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir