1. Anasayfa
 2. Haberler

Türk Hava Yolları ve Hizmet İhracatçıları Birliği, Eğitimde Güç Birliği Yaptı

Türk Hava Yolları ve Hizmet İhracatçıları Birliği, Eğitimde Güç Birliği Yaptı
0

Türk Hava Yolları, ülke ekonomisine önemli ölçüde destek sağlayan Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) ile eğitim alanında iş birliği anlaşması imzaladı. İmzalanan anlaşma ile Bayrak taşıyıcı, uluslararası öğrencilere Türkiye’ye seyahatlerinde yüzde 30’a varan indirim sağlayacak ve eğitimde 3 milyar dolarlık ihracatın önünü açacak.

2022 yılının Ocak-Ekim ayları arasında 76 milyar dolar hizmet ihracatı gerçekleştiren ve 44,4 milyar dolar dış ticaret fazlası vererek ülke ekonomisine katkı sağlayan HİB, uluslararası alanda en çok öğrenci temin eden ilk 5 ülke arasına Türkiye’yi konumlandırma gayretleri çerçevesinde Türk Hava Yolları ile bir protokol imzaladı. Protokol kapsamında; 20 Aralık 2022-30 Kasım 2023 tarihleri arasında düzenlenen biletlemeler ve 20 Aralık 2022-31 Aralık 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek uçuşlar için indirim sağlayacak. Buna göre, ilk defa 2022 ve 2023 yıllarında yeni kayıt yaptıracak uluslararası öğrenciler ve 3 aile yakınının, ekonomi kabininde tek yön ve gidiş-dönüş seyahatleri için yüzde 20 indirim yapılacak.

Hedef, uluslararası öğrenci temininde ilk 5 ülke arasına girmek

Törenin açılışında konuşan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat; ‘’Hizmet ihracatında hedeflere ulaşabilmek için stratejik iş birliği oldukça mühim. Uluslararası öğrencilerin Türkiye’ye gelmesi noktasında Türk Hava Yolları olarak, gereken desteği sağlamak için uygun koşulları oluşturmak adına elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz, yapacağız da. Türkiye, eğitim faaliyetleri alanında UNESCO verilerine göre öğrenci sayısı bakımından dünyada 10 ülke arasında ve 2020 yılında 200 bin uluslararası öğrenciyi ülkemizde ağırladık. Üniversitelerin yaptığı yoğun çalışmalar sonucu bu rakamın, yıl sonunda 300 bine ulaşacağını öngörüyoruz. Sektörümüzün 2023 yılı hedefi ise 350 bin uluslararası öğrenciyi Türkiye’de ağırlamak. Bugün, 140’tan fazla ülkeden öğrenci ağırlayan sektörümüzün uluslararası öğrenci temininde ilk 5 ülke arasına girmesini hedefliyoruz ve bu vesileyle uluslararası öğrencilerden elde edilen geliri 2025 yılında 3 milyar dolara, 2030 yılında ise 5 milyar dolara çıkarmayı amaçlıyoruz. ‘’ dedi.

Uluslararası öğrenciler, ticaret elçisi olacak

Eğitim hizmetlerinin mal ihracatına da çok ciddi bir katkısının bulunduğunu aktaran Bolat, şöyle devam etti; “Türkiye’de üniversiteyi bitiren uluslararası öğrenciler, ülkelerine döndüklerinde bizim elçimiz gibi tanıtımımızı yapıyor. Türkiye’nin gönüllü elçileri olan bu öğrenciler, ülkelerinde bürokrat, iş insanı, ticaret uzmanı gibi görevler alabiliyor. Üstelik meslekleri ne olursa olsun Türkiye markasına katkı sağlayacak tanıtımlar yapıyor. Dolayısıyla bu ülkelere ürün gönderen firmalarımızın, mal ihracatçılarımızın da önlerini açıyorlar. Bu noktada, başta Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Sayın Mustafa Gültepe ve diğer birlik başkanlarımızla da istişare halindeyiz.’’

HİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Eğitim Hizmetleri Komitesi Başkanı Mustafa Aydın ise; ‘’ Ekonomimizin her anlamda lokomotifi olan Türk Hava Yolları’nın sektörümüze de büyük bir ivme kazandıracağından şüphemiz yok. Yaptığımız iş birliği, öğrenci sayısında yakaladığımız artışın hızını artıracaktır. Türk Hava Yolları markasının sektörümüzle yan yana gelmesinin yaratacağı pozitif algı da tanıtım faaliyetlerimize önemli bir katkı sağlayacak. Tabiri caizse Türk Hava Yolları, eğitim sektörümüzü de uçuracak. Bu öğrencilerin ülkemizde kurmuş olduğu iletişim ağı sayesinde yaptığı işlerde bizi tercih etmesi olasılığı da daha yüksek. Üstelik ülkemizde eğitim almış öğrencilerin kendi ülkelerinde bakan, büyükelçi gibi kademelere yükselmesi ülke prestijimiz ve marka algımız açısından çok önemli. Savaşlar, hastalıklar nedeniyle gidilemeyen ülkelere bile giderek 30 bin seviyesinde olan uluslararası öğrenci sayısını geçtiğimiz yıl itibarıyla 250 bin seviyesine çıkarmayı başardık.” dedi.

Ayrıca Türk Hava Yolları, 20 Aralık 2022- 28 Şubat 2023 tarihleri aralığında düzenlenen biletlemeler ve gerçekleşecek uçuşlar için HİB’e üye eğitim ve öğretim kuruluşları aracılığıyla, Türkiye’de eğitim alan uluslararası öğrencilerin ailelerine ekonomi kabini gidiş-dönüş seyahatlerinde (promosyon sınıflar hariç) yüzde 30 indirim sağlayacak. İndirim, eğitim hizmetleri ihracatının yoğun olduğu İran, Irak, Ürdün, Azerbaycan, Bulgaristan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Somali, Mısır, Sudan, Nijerya, Fas, Cezayir, Cibuti ve Kamerun çıkışlı gidiş-dönüş uçuşlarda geçerli olacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir