1. Anasayfa
 2. Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları uluslararası seferlerde arz ettiği koltuk sayısıyla “dünyanın en büyük network taşıyıcısı” oldu.

Türk Hava Yolları uluslararası seferlerde arz ettiği koltuk sayısıyla “dünyanın en büyük network taşıyıcısı” oldu.
0

Türk Hava Yolları Temmuz ve Ağustos aylarında tarihi rekorlara uçtu; bayrak taşıyıcı küresel ölçekte daralan sektörde koltuk kapasitesini %14 oranında artırdı.

Pandemi döneminde, gökyüzünde rakiplerinden pozitif ayrışan Türk Hava Yolları zorlu dönemin ardından yükselişini rekorlarla sürdürüyor. Aylık yolcu trafik sonuçlarına göre şirket 2022 yılı temmuz ve ağustos aylarının her birinde 7,8 milyon yolcu taşıyarak aylık bazda yolcu sayısıyla pandemi öncesi rekorunu geride bıraktı. Küresel havayolu şirketlerinin 2019 yılı rakamlarını yakalama çabası içerisinde olduğu bir dönemde bayrak taşıyıcının bu başarısı uluslararası ölçekte de ses getirdi.

Prof. Dr. Ahmet Bolat; “Koltuk sayısı bakımından dünyanın en büyük network taşıyıcısıyız.”

Konuyla ilgili konuşan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, “Tüm dünyayı saran pandeminin etkilerinin azalmasıyla havacılık sektöründe küresel rekabet kaldığı yerden çok daha yüksek dozda devam ediyor. Kriz döneminde performansıyla örnek gösterilen havayolu olarak kriz sonrasında da başarıya uçtuğumuz için mutluyuz. Hedefimiz kısa sürede 2019 yılı performansının ötesine geçmekti ki bunu 65 bin kişilik çalışan gücümüz ile başardık.

Havacılık sektörü küresel ölçekte ağustos ayında, AKK (arz edilen koltuk km) bakımından 2019 yılına göre yüzde 19 geride kalırken Ortaklığımız AKK değeri 2019 yılının yüzde 14 üzerinde gerçekleşti. Ağustos itibarıyla, uluslararası seferlerde arz edilen koltuk sayısı bakımından dünyanın en büyük network taşıyıcı havayolu konumuna ulaştık Ailemizin her bir üyesinin bu başarıda katkısı var.” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir