1. Anasayfa
 2. HSM

Türk Hava Yolları Afrika’da Nasıl Başarılı Oldu ?

Türk Hava Yolları Afrika’da Nasıl Başarılı Oldu ?
0

Türk Hava Yolları, 2011 yılında Afrika kıtasında sadece 11 ülkeye hizmet sağlayan bir havayolu şirketiydi. Türk Hava Yolları’nın gün geçtikçe artan uçak sayısı ve şirketin artık transit yolcu ağırlıklı yolculara hizmet vermiyle birlikte Afrika kıtasında da uçuşlar arttırıldı.

Türk Hava Yolları, şu anda Afrika’da 36 ülkede hizmet veriyor ve 52’den fazla şehre uçuşlar düzenliyor. THY, Afrika’da en fazla noktaya uçan kıta dışı havayolu şirketi olarak biliniyor.

2019 yayınlanan bir afiş – TRT World

Türk Hava Yolları’nın Afrika’da başarılı olmasının en büyük sebebi ise hiç şüphesiz İstanbul ve Türkiye’nin jeopolitik konumu. Havayolu Afrika kıtasının bir çok noktasına 7 saatten daha az bir şekilde uçuş düzenleme şansına sahip. Türk Hava Yolları’nın dar gövdeli filosuda bu uçuşları rahatlıkla gerçekleştiriyor.

THY’nin Dar Gövdeli Uçakla Yaptığı En Uzun Afrika Uçuşlarından Birisi (İstanbul – Kilimanjaro/Tanzanya – Yaklaşık 7 saat)

Kıtada bir çok noktaya MAX ve NEO’lar ile uçuş düzenleyen THY, hem geniş gövdeli uçaklarını daha yoğun meydanlara yönlendirirken hem de daha az yolcu kapasitesi ile kıtanın hemen hemen tamamından yolcu taşıyabiliyor.

Kısacası THY’nin Afrika’da başarılı olmasının sebepleri, filo planlaması ve Türkiye’nin jeopolitik konumu desek yanlış olmaz.

Bunun dışında Türkiye’nin Afrika’daki büyükelçisi sayısının arttırması, özellikle bölgedeki inşaat sektöründe Türklerin yer alması ve dolayısıyla Türkiye’nin bölgede aktif olarak rol oynaması da THY’nin Afrika’daki varlığını güçlendiren diğer bir faktör.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir