1. Anasayfa
 2. Haberler

THY’den ve Sendika’dan Açıklamalar

THY’den ve Sendika’dan Açıklamalar
0

HavaSosyalMedya olarak özel haber yaptığımız “THY’den Yıllık %105 Zam Teklifi, Gözler Sendikada” konusunda Hava-İş sendikası bugün öğlen saatlerinde bir açıklama yaparak “…ne şekilde hesaplandığını anlayamadığımız %105’lik zam oranını eğer bizlere de resmen iletirlerse dikkate alacağımızı, sizlerle de %105’in ne şekilde hesaplandığını detaylı bir şekilde paylaşabiliriz. Gerçek teklif %56” demişti. Sendika ayrıca bu açıklama içerisinde Pazar mesaileri konusunun önemini bir kez daha hatırlattı.

 

Akşam üzeri THY YK Başkanı Bolat ve üst yönetimi Melbourne açılış uçuşu için uçaktaydı ve Melbourne için hareket ettiler. Uçuşun ilk saatlerinde Bolat, LinkedIn hesabında paylaşımımızı alıntılayarak bir açıklamada bulundu ve haberimizi teyit etti.

Böylelikle şirket YILLIK olarak, ilk 6 ayda %64, ikinci 6 ayda %25 ya da Enflasyon + 3 puan teklif ettiğini belirtti. Bu kapsamda Bolat yıllık – kümülatif olarak %105 zam teklif etmiş olduklarını teyit etti; Sendikanın bu fırsatı “es” geçtiğini belirtti ve KAP’a da yapılan açıklama ile birlikte maaşlara şimdilik %50 oranında bir zam yapıldığını dile getirdi. Bolat’ın açıklamasının tamamı: “Kıymetli takipçilerimiz, biraz arka plan vermek isterim. Türk Hava Yolları yönetimi olarak 2024 yılının ilk altı ayında yüzde 64, ikinci altı ayında da enflasyon oranı artı 3 puan ya da en az yüzde 25 zam artışı önerdik. Basit bir matematik ile 1.64 x 1.25 = 2.05 eder. Yani Ocak ayından beri çalışanlarımız 100 yerine 164 alacaklardı, Temmuzdan sonrada 205 alacaklardı. Takip eden 2025 yıılında da enflasyon bazlı artışlar olacaktı. Masada bu vardı. Hem enflasyon gelişimini hem de sektör beklentilerini düşündüğümüzde bu rakamın üstünde bir şey vermemiz zaten söz konusu değil. Bunların hepsi defalarca anlatıldı ama maalesef Sendikamızın TİS sürecini sonuna kadar götürme arzusunda olduğu görülüyor.

Yönetimimizin 2 gün önceki yapıcı ve çözüm odaklı yaklaşımı Sendika tarafında kabul görseydi, 8 Mart’ta çalışanlarımızın hesabına yatacak Şubat maaşları bu şekilde hesaplanacaktı ve Ocak ayına ait fark da eklenecekti. Ama Sendikanın bu fırsatı “es” geçmesine rağmen çalışan odaklı tavrımızı sürdürme kararı aldık. KAP duyurumumuzda da bildirdiğimiz gibi Şubat maaşlarının tüm kalemlerini %50 arttırarak ödeme kararı aldık. Umuyoruz ki 2024 yılında da hep beraber yeni bir başarı hikayesi yazacak ve artan bereketi geçen sene olduğu gibi hep beraber paylaşacağız. Yeni ücretlerimiz tüm çalışanlarımız için hayırlı olsun.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 5
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 9
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir