1. Anasayfa
 2. Türk Hava Yolları

THY YK Başkanı Ahmet Bolat: 8000 personel alacağız

THY YK Başkanı Ahmet Bolat: 8000 personel alacağız
0

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, yeni döneme ilişkin büyüme stratejilerini açıkladı

 

Bolat, 82 bin civarındaki çalışan sayısını %10 artırmayı planladıklarını söyledi. Bolat işe alacakları 8 bin civarındaki yeni çalışanın 600’ünün pilot olacağını ifade etti

 

Yeni döneme ilişkin büyüme stratejileri hakkında bilgi veren Bolat, “11 hedef ülkede yaptığımız tanıtım faaliyetleri ile ülkemize gelen nitelikli turist sayısını artırıyoruz. 11 ülkede 10 milyon turist ve 30 milyar dolar gelir hedefliyoruz” dedi. Türkiye’ye gelen turist sayısının 2018’den bu yana 1,7 milyon kişiden 2,7 milyon kişiye çıktığına dikkat çeken Bolat, geçen yıl kaydedilen yüzde 39’luk artış oranını yükseltme hedefiyle tanıtımlara ağırlık vereceklerini kaydetti.

 

Önümüzdeki on yıla ilişkin hedeflerini anlatan Ahmet Bolat, dünyanın en geniş 9’uncu filosuna sahip olan THY’nin hedefinin beşinci sıraya yükselmek olduğunu belirtti. Bolat, “Bu yıl 92,5 milyon yolcu taşımayı hedefliyoruz. 2033’eki yolcu hedefimiz ise 171 milyon kişi. Bugün 245 olan uçuş noktasını 400’e çıkaracağız.” dedi.

 

Bolat, 440 uçaklık filoyu 2033’e kadar 810 uçağa çıkarmak hedefiyle siparişlerini verdikleri uçakları her yıl düzenli olarak teslim alacaklarını anlattı. Siparişin önemini somut bir örnekle anlatan Bolat, “Geçen yılın rakamıyla bir adet A350’nin fiyatı 416 milyon dolar. Bu rakamla, inşaat maliyeti 100 milyon dolar olan Beşiktaş stadından 4 tane yapılır. Bu uçağın mallietini çıkarmak için 12 yıl boyunca her yıl 500 bin yolcu bulmanız lazım” dedi.

 

Yılbaşında yapılan ücret artışlarıyla birlikte birçok sektörde haksız fiyat artışları yapıldığına dikkat çeken Bolat, “Bazıları bunu çok kolay yapıyor. Biz bilet fiyatlarını yüzde 10 bile artırmadık. Fiyatlarımız neredeyse otobüs bilet fiyatlarıyla yarışıyor. Van’dan günde 40 otobüs dolusu yolcu taşıyoruz. Zam yapmadık” dedi.

 

İstanbul Havalimanı’na uçan yabancı şirketin 100’ü bulduğu konusunda ise Bolat “Keşke daha fazla gelseler. Biz bu konuda İGA yönetimini teşvik ediyoruz. Japonya’dan ABD’den de gelmesini isteriz. Frekans artışı sağlıyor. Uzak pazarlardan gelen yolcular alıp başka lokasyonlara taşıyoruz. Bize yarıyor” dedi.

 

: Yenişafak / İbrahim Acar

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir