1. Anasayfa
 2. Haberler

THY Teknik’te 10 Yılını Doldurana Emeklilik Teşviki

THY Teknik’te 10 Yılını Doldurana Emeklilik Teşviki
0

Airporthaber’in haberine göre, Türk Hava Yolları Teknik Yönetimi, emekliliği gelmiş çalışanlar için yeni bir karar aldı. Bu karara göre; emeklilik dönemi gelen personele emekliye ayrılması konusunda teşvik olması için dışarıdan danışmanlık görevi verilecek.

THY Teknik’in emekliliğe teşvik için aldığı karar şöyle:

Şirketimizde en az 10 yıl fili hizmet süresini tamamlamış ve Sosyal Sigorta Mevzuatımızın aradığı sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş şartlarını karşılayarak emekli aylığı tahsisine hak kazanan çalışanlarımız için aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır;

Emeklilik Politikası

“Emeklilik aylığı tahsisine hak kazanmış çalışanlarımızın şireketimizdeki son çalışma günü, gerekli şartları karşıladıkları ayın son günü olarak belirlenmiştir..
Bu şartları sağlayan çalışanlarımız İnsan Kaynakları Başkanlığı tarafından yapılacak kişisel bildirime uygun olarak emeklilik müracaatında bulunmaları halinde emeklilik teşvik kapsamına alınarak;

Kıdem tazminatına ek olarak ikramiyeye esas 4 aylık brüt ücret tutarında emeklilik teşvik ödemesine hak kazanacak veya Kendilerinin talebi ve bağlı bulunduğu başkanlığın da onayı olması halinde, kıdem tazminatını alarak emekliye ayrıldıktan sonra, ekte sunulan Danışmanlık Hizmeti Genel Şartlarına tabi olmak üzere kendilerinden danışmanlık hizmeti alınacaktır.

Şirketimizde en az 10 yıl fiili hizmet süresini tamamlamış ve Sosyal Sigorta Mevzuatımızın aradığı sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısını tamamlamış olmakla birlikte yaş şartını karşılamadığı için henüz emekli aylığı tahsisine hak kazanmamış çalışanlarımız, emekli olarak şirketimizden ayrılmayı talep etmeleri halinde kıdem tazminatına ilaveten maddesinde belirtilen emeklilik teşvik ödemesinden faydalanabilecektir.

Emeklilik Politikası genel, istisnasız ve kalıcı şekilde uygulamaya konulacaktır. Şirketimizdeki son çalışma günü; emeklilik hakkını kazanmış olanlar için 31.10.2022, emekli olarak istihdam edilmiş ve şirketimizde 10 yıl fiili çalışmasını tamamlamış çalışanlarımız için 31.09.2022, daha sonra emekliliği hak edecek çalışanlarımız için ise emekliliği hak ettiği tarih olarak belirlenmiştir.

Emeklilik Politikası kapsamına giren çalışanlarımızla Insan Kaynakları Başkanlığı olarak ayrıca iletişime geçiyor olacağız. Ülkemizin işgücü piyasasının genel durumu da dikkate alınarak, genç istihdam politikalarına katkı sunulması, çalışan beklentileri, kurumsal hafıza ve tecrübe aktarımı gibi tüm hususların değerlendirilerek, tamamen nesnel kriterlere bağlı oluşturulan yeni emeklilik politikası kapsamında İnsan Kaynakları Prosedürü’nün revize edilmesi için gerekli çalışmalar en kısa zamanda neticelendirilecektir.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir