1. Anasayfa
 2. Türk Hava Yolları

THY Teknik İlk Airbus A350-900 Üs Bakımı Operasyonunu Başarıyla Tamamladı

THY Teknik İlk Airbus A350-900 Üs Bakımı Operasyonunu Başarıyla Tamamladı
0

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.; Gerçekleştirdiği İlk Airbus A350-900 Üs Bakımı Operasyonunu Başarıyla Tamamladı

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.; Türk Hava Yolları’nın, Avrupa kökenli uçak üreticisi Airbus’tan 25’i kesin, 5’i opsiyonlu olmak üzere toplam 30 adet sipariş verdiği ve 2020 yılında filosuna entegre etmeye başladığı Airbus A350-900 tipi uçaklardan ilkinin üs (ağır) bakım operasyonlarını; İstanbul Havalimanı’nda yer alan, Türkiye’nin en büyük hangarları olma özelliğini taşıyan, uçak bakım, onarım ve revizyon (MRO) tesislerinde başarıyla tamamladı.

Kurulduğu günden bugüne büyük başarılara imza atarak Türk Sivil Havacılığına öncülük etmeye devam eden Türk Hava Yolları Teknik A.Ş, bakım kabiliyetlerine bir yenisini daha ekleyerek ilk Airbus A350-900 üs bakımını tamamladı. Dünya sivil havacılık sektöründe faaliyet gösteren yeni nesil uçak tiplerinden biri olan ve yakıt verimliliği, menzil esnekliği, yolcu konforu gibi özellikleriyle ön plana çıkan Airbus A350-900’u kabiliyetine alan Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., sürekli büyüyen ve gelişen küresel MRO sektöründe rekabet gücünü daha da arttırarak başta Türk Hava Yolları olmak üzere, filosunda Airbus A350-900 tipi uçak bulunan hava yolu operatörlerine, havacılığın önemli merkezlerinden biri olan İstanbul’da üs bakım hizmeti sunmayı hedeflemektedir.

İlk Airbus A350-900 ağır bakımının başarıyla tamamlanması ile ilgili açıklamalarda bulunan Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, “Yerli ve uluslararası hava yolu operatörlerinin ihtiyaçlarını tek merkezden karşılama hedefiyle devam ettiğimiz bu yolda, kabiliyetlerimize Airbus A350 üs bakımını eklemiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Airbus A350-900 tipi uçağımızın bakım operasyonunda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. Genel Müdürü Mikail Akbulut ise “Hizmet portföyümüz için önemli bir kilometre taşı olan ilk Airbus A350-900 C üs bakımımızı tamamlamış olmanın gururunu yaşıyoruz. Sektörümüzün değişen ve gelişen ihtiyaçlarına göre şekillendirdiğimiz kabiliyetlerimizi daha da arttırarak; müşterilerimize üstün ve kaliteli hizmetler sunmaya devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Yeni nesil Airbus A350’ler, bakım operasyonlarında klasik geniş gövde uçaklara göre daha fazla bir bakım aralığı sunarken; yeni aerodinamik tasarımı, karbon fiber gövde ve kanatları, yeni nesil yakıt tasarruflu Rolls-Royce motorları sayesinde yakıt tüketiminde yüzde 25’lik bir azalma sunmaktadır. Uluslararası havacılık prosedürleri gereği ‘Airbus A350 tipi’ uçaklar için her 2 yılda bir tamamlanması gereken C üs (ağır) bakımları, uçak ve sistemlerinin fonksiyonel ve operasyonel kontrolleri, modifikasyonları, komponent ve parça değişimleri gibi bakım faaliyetlerini kapsıyor.

Dünyanın en büyük MRO merkezleri arasında yer alan Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., sahip olduğu uluslararası bakım sertifikaları (EASA, FAA), iki kıtada bulunan yaklaşık 600.000 m² kapalı alan içerisinde 56 uçak kapasiteli hangarları, son teknoloji ekipmanlar ve 9.500’ün üzerinde alanında uzman çalışanlarıyla uçak ve komponent bakım-onarım gerçekleştirerek Türkiye’nin küresel havacılıktaki önemine ve güvenliğine katkı sağlıyor. Airbus ve Boeing’in ürettiği yeni nesil geniş gövde A350, B787 gibi uçak tiplerini de bakım kabiliyetine alan Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., halihazırda Airbus ve Boeing’e ait diğer yolcu ve kargo uçak tiplerine, bu uçaklara ait komponentlere; Bombardier ve Gulfstream’e ait iş jetlerine de bakım hizmeti sunmaya devam ediyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir