1. Anasayfa
 2. Türk Hava Yolları

THY İstanbul-Samsun uçağı iniş sırasında leyleğe çarptı.

THY İstanbul-Samsun uçağı iniş sırasında leyleğe çarptı.
0

Türk Hava Yolları #TK2810 İstanbul-Samsun uçağı iniş sırasında leyleğe çarptı.

Ne yazık ki ara ara bu tür durumlar yaşanabiliyor. Güvenli bir iniş gerçekleştirildi, uçak teknik incelemenin ardından uçuşa verilecek. İngilizce’de “Bird Strike” olarak geçen bu durumu engellemek için uzmanlar çalışmalar yapıyor. Yıllar içerisinde vaka sayısı azalsa da ara ara halen ne yazık ki yaşanan bir durum. Peki genel olarak kuş çarpması nedir ve ne gibi önlemler alınıyor?

– Kuş çarpmalarının çoğunluğu hava araçlarının kalkış ya da inişleri esnasında oluşmaktadır.

Önlemler

– Limanların etrafında kuşlar için yiyecek, barınak sağlayan ağaçların ve diğer bitkilerin azaltılması veya ortadan kaldırılması
– Akarsuların, rutin olarak ıslak olan otlakların ve durgun su alanlarının boşaltılması. Şiddetli yağışlardan sonra bu tür alanların geçici oluşumunun önlenmesi.
– Kuş korkutma tekniklerinin kullanılması, örneğin: kuş tehlike sinyallerinin yayınlanması; piroteknik kuş korkutma kartuslarının ateşlenmesi. Özel yer tabanlı radar ekipmanı kullanılarak büyük sürü halindeki kuşların taktiksel tespiti.

 

– Kuş Çarpması olaylarındaki etkiyi azaltmak için havacılıkta 10000 feet (fl100)(3000 metre) altı uçuşlarda saate 450 km hız sınırlaması getrilmiştir.
– Kuş çarpmalarına karışan kuşlar, çoğunlukla büyük nüfusa sahip kuşlardır. Özellikle kazlar ve martılar çok ciddi hasarlara neden olurlar. ABD’de rapor edilmiş kuş çarpmalarında, ördekler %32, martılar %28 ve avcı kuşlar %17 oranında yer almaktadır.

 

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir