1. Anasayfa
 2. Haberler

THY, IATA’nın IEnvA (Çevresel Değerlendirme) programında “En Üst Düzey Sertifika”nın sahibi oldu

THY, IATA’nın IEnvA (Çevresel Değerlendirme) programında “En Üst Düzey Sertifika”nın sahibi oldu
0

Türk Hava Yolları, IATA’nın IEnvA (Çevresel Değerlendirme) programında “En Üst Düzey Sertifika”nın sahibi oldu

Türk Hava Yolları, havayolu şirketlerinin operasyonlarını çevresel açıdan bağımsız olarak değerlendirmek ve geliştirmek için tasarlanmış çevre yönetim ve değerlendirme sistemi IATA IEnvA (Environmental Assessment) Programı’nda en üst seviyede (Stage 2) sertifika aldı. Bayrak taşıyıcı havayolu, bu sertifikayı doğrudan almaya hak kazanan ilk havayolu şirketi olarak çevreci operasyonlarda gökyüzünün yol göstericisi olduğunu kanıtladı.

Türk Hava Yolları adına sertifikayı Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Yıllık Genel Kurul Toplantısı ve Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi’nde aldı. IATA’nın (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) dünyanın dört bir yanındaki havayolu şirketlerini 8 farklı başlıkta, 92 adet gereklilik maddesiyle denetlediği sürdürülebilirlik odaklı programda şirketler, Liderlik, Çevre Yönetim Planları, Sistem ve Dokümantasyon, Geliştirme faaliyetleri çerçevesinde değerlendiriliyor.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat çevre odaklı başarı ile ilgili; “Biz kıtalar arası yolcu taşımanın yanında, bugün dünyamızın sahip olduğu kültürel, çevresel ve ekonomik değerleri yarınlarımıza taşıyoruz. Bunu yaparken tüm operasyonlarımızda bugünümüzü nasıl daha az tüketiriz ve yarınımızı nasıl koruyabiliriz buna odaklanıyoruz. Kanatlarımızı açarken dünyanın o kanatların altında değil aslında üstünde tutulması gerektiğini, onu taşımamız gerektiğini biliyoruz. En çok ülkeye uçan havayolu olarak dünyamızı seviyor, uçtuğumuz her nokta için değer üretiyoruz. IATA tarafından havacılık sektörüne özgü ‘’Çevre Yönetim Sistemi’’ modeli olarak tasarlanan IEnVA programında en üst seviyeyi temsil eden Stage 2 sertifikasını doğrudan almayı başaran ilk havayolu olarak bu konudaki kararlılığımızı da gösterdik.” dedi.

Son yıllarda, uçuş ve yer operasyonunun tüm aşamalarında sürdürülebilir projeler geliştiren Türk Hava Yolları’na bu başarıyı, çevresel etkileri sistemsel bir şekilde kontrol etmek ve uçuş, kabin içi, ofis ve eğitim faaliyetleri ile bina bakım süreçlerinde attığı sürdürülebilir adımlar getirdi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir