1. Anasayfa
 2. HSM

THY, Ahmet Bolat Dönemi İle Birlikte Yeni Bir Kimlik Kazanıyor

THY, Ahmet Bolat Dönemi İle Birlikte Yeni Bir Kimlik Kazanıyor
0

Türk Hava Yolları’nda İlker Aycı’dan boşalan yönetim kurulu başkanlığına Ahmet Bolat’ın gelmesi ile beraber şirkette yeni bir dönem başladı.

Bolat, ilk olarak çok sayıda birimi kapatarak, harcamaları minimize etmeye çalıştı. Ardından uzun yıllardır aynı bölgede görev yapan müdürlerin yerlerini değiştirerek yeni kan tazeledi. Bununla birlikte şirkette oluşan olumsuz havayı bir nebze olsun değiştirmeye çalıştı.

Çalışanlar ile sık sık görüşmeler yapan Bolat, onların sorunlarını da dinlemeye çalıştı. Pandemi sonrası ihtiyaç olan bölümlerde alım yapma kararı alındı. Öncelikle tecrübeli pilotları işe almaya başlayan yeni yönetim, daha sonradan tecrübeli kabin memuru, tecrübesiz pilot ve son olarak tecrübesiz kabin memuru alımı için düğmeye bastı.

Geçtiğimiz yıllarda THY’nin Skytrax gibi önemli değerlendirme kuruluşları ile anlaşmaları iptal edilmişti. Yine yeni yönetimin gelmesi ile birlikte Skytrax ile yeniden anlaşma sağlandı.

THY’nin Euroleague ve SuperBowl dışında önemli bir organizasyonda sponsorluğu bulunmuyordu. Ahmet Bolat döneminde UEFA Şampiyonlar Ligi’nde üst düzey sponsorluk anlaşması imzalandı.

THY’nin geçtiğimiz yıllarda “Yerelden Global’e” olan sözü, ne yazık ki daha çok yerel üzerinde kalmış, bazı organizasyolar dışında yurtdışında sponsorluk çalışmaları yapılamamıştı.

Ahmet Bolat yönetiminin reklam bütçesini önceki yönetime göre daha çok arttırdığını söylemek yanlış olmaz. THY’nin filosuna kattığı A321neo, B737 MAX, A350 ve B787 uçaklarının reklamları yapılamamıştı. Geçtiğimiz yıllarda B777’nin filoya katılması ile birlikte ABD’de Boeing tesislerinde havadan reklam çekimi gerçekleştirilmiş fakat daha sonra filoya katılan yeni modeller için havadan reklam çekimi yapılmamıştı.

İki gündür, İstanbul Boğazı üzerinde uçuş yapan uçakların akıbeti ise sonradan anlaşıldı. Bolat yönetimi, yeni gelen A350 ve B787 Dreamliner uçakları ile Boğaz üzerinde reklam çekimi yaptı. Ayrıca alt marka AnadoluJet’in filoya kattığı A321neo için de Boğaz üzerinde bir çekim gerçekleştirildi.

Pandemi sonrası Avrupa’da yaşanan kaos, Türkiye’de daha az hissedildi. Ayrıca THY, kendi kategorisinde en fazla uçuş yapan Avrupalı havayolu oldu.

Ahmet Bolat ve yeni yönetimin ilk senesinde şirketteki olumsuz havayı dağıtması ve ardından yapılan çalışmaları tebrik etmemiz gerekiyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir