1. Anasayfa
 2. Best of HSM

THY, 2033 Yılına Kadar Hangi Noktalara Uçuş Yapacak ? ~ Özel Haber

THY, 2033 Yılına Kadar Hangi Noktalara Uçuş Yapacak ? ~ Özel Haber
0

Türk Hava Yolları, 2003 yılından bu yana, jeopolitik konumunun etkisiyle agresif bir büyüme yakalamış ve Türkiye’nin bölgenin en büyük transit merkezinden birisi olmasında büyük bir paya sahip olmuştur.

Türk Hava Yolları, şu anda Dünya’da en fazla ülkeye uçan havayolu konumunda. 2023 yılında açacağı yeni noktalar ile İstanbul’dan 295 farklı dış hat noktasına hizmet vermesi bekleniyor.

Türk Hava Yolları, 2022 Yılını 289 Dış Hat Noktasına Hizmet Vererek Kapatmıştı

2033 yılına kadar 345 dış hat noktası ve 175 milyon hedefi koyan Türk Hava Yolları’nın ayrıca filosunu da genişletmesi ve bu süreçte 813 uçağa ulaşması bekleniyor. Peki Türk Hava Yolları, 2033 yılına hangi destinasyonları açması bekleniyor. HavaSosyalMedya ekibi olarak verilen bilgiler ışığında açılacak veya açılması beklenen destinasyonları sizler için araştırdık.

HEDEF: AVUSTRALYA

Türk Hava Yolları, Dünya’nın en çok ülkesine uçan havayolu olmasına rağmen Avustralya’ya ne yazık ki doğrudan uçuş yapamıyor. Filodaki uçakların doğrudan uçuş yapmasına izin vermediği noktalar için yeni model arayışında olan THY’nin A350ULR veya B777X gibi yüksek menzil sunan uçakları sipariş edebileceği konuşuluyor. Havayolunun ilk etapta Cakarta, Singapur gibi noktalara uçup buradan yakıt ikmali yaparak Avustralya’ya uçması ve uzun menzilli uçakların filoya dahil olmasıyla birlikte İstanbul’dan doğrudan uçuş yapması bekleniyor. THY’nin Avustralya’da Perth, Melbourne ve Sidney’e uçması bekleniyor.

ÇİN’DE VE HİNDİSTAN’DA NOKTA SAYISI ARTACAK

Nüfusun en fazla olduğu Çin ve Hindistan’da artan potansiyeli değerlendirmek isteyen Türk Hava Yolları, şu anda uçtuğu noktalara uçuş sayısını arttırmayı hedeflerken, ayrıca yeni noktalara da uçuş başlatacak. Çin’de yeni noktaların Nanjing, Hangzhou, Chongqing ve Chengdu olması bekleniyor. Hindistan’da ise Hayderabad, Bengaluru, Cochin ve Chennai’ye uçuş yapılması planlanıyor.

UZAKDOĞU’DA BAŞKA HANGİ NOKTALAR HEDEFLENİYOR?

Türk Hava Yolları’nın yakın bir zamanda Japonya’nın Osaka kentine, 2033 yılına kadar ise Japonya’nın Nagoya kentine uçması bekleniyor. Ayrıca Güney Kore’nın Busan kenti de hedeflenen uçuş noktaları arasında. Güney Asya’da da büyümek isteyen Türk Hava Yolları’nın Tayland’da Krabi, Myanmar’da ise Yangon noktalarına uçması planlanıyor. Ayrıca Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’e de tarifeli uçuşlar başlayacak.

AFRİKA’DA BÜYÜME SÜRECEK

Afrika’da en fazla noktaya uçuş yapan kıta dışı havayolu olan THY’nin kıtadaki büyümesinin devam etmesi bekleniyor. Havayolunun Mısır’da Aswan, Somali’de Hargesia, Sudan’da Port Sudan, Liberya’da Monrovia, Kongo’da Brazzaville, Etiyopya’da Awasa, Zimbabwe’de Harare, Namibya’da Windhoek, Fas’ta Rabat, Cezayir’de Annaba’ya uçması bekleniyor.

AMERİKA’DA HEDEFLER NERESİ ?

Türk Hava Yolları’nın ABD’de Detroit ve Denver uçuşlarının yanı sıra, Orlando’ya da uçuş başlatması bekleniyor. Orta Amerika’da Dominik Cumhuriyeti ve Porto Riko’ya da uçmak isteyen havayolunun Güney Amerika’daki noktaları ise Rio de Janeiro, Santiago, Lima ve Asuncion olacak.

AVRUPA VE ORTADOĞU’DA DA YENİ NOKTALAR AÇILACAK

Türk Hava Yolları’nın en fazla gelir elde ettiği kıta Avrupa ve Ortadoğu.. Havayolu buradaki bağlantı sayısını da çeşitlendirmek istiyor. Havayolunun Fransa’nın Nantes ve denizaşırı toprağı Saint Denis’e, Norveç’in Bergen ve Stavanger, Birleşik Krallık’ta Newcastle, Glasgow, Bristol, İrlanda’da Shannon, Polonya’da Krakow ve Katoviçe, İtalya’da Palermo, Rusya’da Astrakhan, Romanya’da Yaş ve Timişoara, Suudi Arabistan’da Abha ve Umman’da Salalah’a uçacak.

Türk Hava Yolları’nın 2033 yılı itibariyle İstanbul’dan iç hatlarla birlikte 400 noktaya hizmet vermesi bekleniyor. Ayrıca 2033 yılına kadar filonun iki katına çıkarılması planlanırken, 10 yıllık planlama dahilinde yeni uçak siparişlerinin de verilmesi bekleniyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir