HaberlerHavalimanıHSM

Tel Aviv Hattının Yeni Misafiri El Al

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun 15 yıl sonra ilk İsrail ziyareti sonrası yapılan açıklamalarda İsrailli havayolu şirketlerinin Türkiye’ye uçması için görüşmelerin başlandığı açıklandı. Bu sürecin sonunda İsrail bayrak taşıyıcı havayolu şirketi El Al’ın, Tel Aviv-İstanbul hattında uçuşlara başlaması bekleniyor.

Fotoğraf: Yochaimossi (Instagram)

Türkiye’den Tel Aviv’e haftalık 142 uçuş yapılıyor. Bu uçuşlar ile çoğunlukla İsrailli vatandaşlar başta ABD olmak üzere Dünya’nın dört bir yanına uçuyor. Bu uçuşların yarısından fazlası THY ile icra edilmekte. Bunun en büyük nedeni ise uçuş ağının geniş olması ve dolayısıyla talep görmesi.

THY’nin Yahudi yolcular için hazırladığı Koşer Menüsü

Türk Hava Yolları, Tel Aviv’den İstanbul’a haftalık 56, Antalya’ya haftalık 14, Sabiha Gökçen’e haftalık 14 ve Dalaman’a haftalık 5 uçuş düzenliyor. Antalya ve Dalaman hattında daha çok turist, İstanbul hattında ise aktarma yolcular ilgi göstermekte. THY, ayrıca İsrail’de El Al’den sonra en fazla uçuş yapan şirket konumunda fakat Tel Aviv’den taşıdığı yolcu sayısının biraz azaldığını söylemek mümkün.

THY’ye ait B787 Dreamliner Tel Aviv’e inerken. Fotoğraf: Yochaimossi (Instagram)

İsrail-BAE anlaşmaları ile Emirates ve FlyDubai, İsrail’den aktarma yolcu sayısını arttırmaya başladı. Uçuşlar şu anda FlyDubai tarafından icra edilse de yaz sezonu THY’nin en büyük rakiplerinden birisi olan Emirates’in Tel Aviv hattında uçuşlara başlaması bekleniyor. Bu nedenle yaz sezonunda hem Tel Aviv-İstanbul hattında hem de Tel Aviv-Dubai hattında rekabet yoğun olacak.

BAE’li Etihad ve İsrail’li El Al aynı karede. Fotoğraf: Yochaimossi (Instagram)

El Al, Türkiye’ye daha önceden de uçmuş fakat İsrail hükümetinin uyguladığı güvenlik politikası nedeniyle Türkiye uçuşları durdurulmuştu. Uçaklarında füze savunma sistemi taşıyan bir şirketin güvenlik politikasının sert olması da normal 🙂

Türkiye-İsrail ilişkilerinin gelişmesi ile birlikte Tel Aviv hattında neler yaşanacak, bekleyip göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu