1. Anasayfa
 2. Haberler

TALEP ARTIYOR, FİLOLAR GÜÇLENİYOR

TALEP ARTIYOR, FİLOLAR GÜÇLENİYOR
0

Yaz sezonunda gerek Avrupa’dan gerek Ortadoğu’dan gerekse BDT bölgesinden artan talebi karşılamak amacıyla şirketler filosunu güçlendirmeye devam ediyor.

Antalya merkezli havayolu şirketi Corendon, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu senede sezonluk olarak 6 adet A320, 1 adet A321 ve 1 adet A330 tipi uçak kiraladı ve uçuş ağını genişletti. Ayrıca şirket sipariş ettiği B737 MAX uçağını da bu süreçte teslim aldı. Şirket bu u halihazırda 29 uçakla Avrupa’nın bir çok ülkesinden başta Antalya olmak üzere Anadolu şehirlerine uçuyor.

Corendon’un teslim aldığı ikinci B737 MAX (Aeroimageschris/Twitter)

AnadoluJet ise Rusya’ya teslim edilmeyen uçakları almak için süreç başlatmış ve BOC Leasing’ten 7 adet B737 MAX tipi uçak kiraladı. Uçakların 5’i filoya katıldı. Uçakların boyama ve son bakımları yapıldıktan sonra uçuşlara verilecek.

AnadoluJet’e teslim edilen uçaklar S7 Airlines için üretilmişti fakat ambargolar nedeniyle Rus havayoluna teslim edilmedi.

Pegasus Havayolları ise yıl başından bu yana 7 adet A321neo tipi uçağı filosuna katmayı başardı. Ayrıca 6 uçağın üretimi tamamlandı ve bu uçaklar da sezon içinde şirkete teslim edilecek. Pegasus Havayolları yıl sonuna kadar toplamda 20 adet A321neo tipi uçağı filoya katmaya hazırlanıyor.

Fotoğraf: Gschmoidy (Twitter)

THY ve Lufthansa markası SunExpress, Aralık ayından bu yana 9 adet B737 MAX’i filosuna katmayı başardı ve bu uçakları Antalya’dan Avrupa’ya uçuruyor.

Son olarak Türk Hava Yolları’na bakalım. Bayrak taşıyıcı havayolu, dar gövdede 2 adet A321neo teslim aldı. Ayrıca 2 A321neo’nun üretimi tamamlandı ve yakın zamanda filoya katılacak. Geniş gövdede ise durumlar biraz karışık. Şirket yaz sezonuna kadar 5 adet B787 Dreamliner tipi uçağı filoya katmayı planlanmıştı fakat sadece bir tanesi teslim edildi. Boeing’te yaşanan sorunlar nedeniyle diğer uçaklar teslim edilemiyor. Şirket ayrıca bu yıl teslim almak üzere 6 adet A350 siparişi vermişti. Bu uçakların 3’ünün üretimi tamamlandı ve uçakların sezon içinde teslim edilmesi planlanıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir