1. Anasayfa
 2. Haberler

Suudi Arabistan Riyad’da 6 Pistli Mega Havalimanı Planlarını Açıkladı

Suudi Arabistan Riyad’da 6 Pistli Mega Havalimanı Planlarını Açıkladı
0

Suudi Arabistan, ülkenin turizm ve transit merkezi olarak konumunu güçlendirmeyi hedefliyor. Bu amaçla yetkililer Riyad’da yeni bir mega havalimanı tasarladı. Bugün, Kral Salman Uluslararası Havalimanı olarak adlandırılacak ve dünyanın en büyüklerinden biri olması beklenen havalimanı için master plan açıklandı.

Tesis 57 kilometrekarelik (22.01 mil kare) bir alana oturacak. Bu da yeni havalimanını coğrafi büyüklük olarak Orlando (MCO) ve Washington Dulles (IAD) arasında dünya genelinde dördüncü sıraya yerleştirirken, Dammam’daki kardeşi Kral Fahd Uluslararası Havalimanı’nın (DMM) çok gerisinde bırakıyor.

Yeni havalimanı, 1983 yılında açılan Riyad Kral Halid Uluslararası Havalimanı’nın (RUH) mevcut terminallerini kapsayacak. Altı paralel piste sahip olacak (RUH’taki iki piste kıyasla). Ayrıca, Kral Salman Uluslararası 12 kilometrekarelik havalimanı destek tesisleri, konut ve dinlenme tesisleri, perakende satış mağazaları ve diğer lojistik noktaları içerecek.

via Vinamralongani

Suudi Arabistan, havalimanının 2030 yılına kadar 120 milyon, 2050 yılına kadar ise 185 milyon yolcuya hizmet vermesini hedefliyor. Mevcut havalimanı COVID öncesi yılda 27.9 milyon yolcuya hizmet veriyordu. Ayrıca, 103.000 doğrudan ve dolaylı istihdam yaratacak. 2050’ye kadar 3.5 milyon ton kargo işleme kapasitesine sahip olacak.

Vizyon 2030’a göre, ekonomisini petrolden uzaklaştırmaya çalışan Suudi Arabistan, on yılın sonunda her yıl 100 milyon yabancı turisti ağırlamayı umuyor. Geçen yıl 63 milyon ziyaretçi ağırladı. Yıl sonundan önce faaliyete geçmesi beklenen yeni bir ulusal havayolu şirketi RIA için de planlar var.

Yeni havalimanının petrol dışı GSYH’ye yılda 27 milyar Suudi riyali (7.2 milyar dolar) katkı sağlaması bekleniyor. Diğer projeler arasında yenilenebilir enerji, su güvenliği, sağlık ve kültür yer alıyor.

[via Simple Flying]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir