1. Anasayfa
 2. Haberler

SunExpress Uçağında Fıstık Krizi/ Havayolundan Açıklama

SunExpress Uçağında Fıstık Krizi/ Havayolundan Açıklama
0

SunExpress’in Londra – Dalaman uçuşunda yer alan bir çocuk yolcunun fıstık alerjisi olduğu biliniyordu. Çocuğun ailesi, kabin ve kokpit ekibinden bir anons yapmalarını istedi ve uçuş boyunca çocuklarının özel durumundan ötürü yolcuların fıstık yememelerini rica etti.

Ancak mürettebat böyle bir durumun şirket politikalarına aykırı olduğunu söyleyerek anons yapmayı reddetti. Bu durum üzerine aile, yolcular ile tek tek konuşmayı tercih etti. Bu sıradaysa kabin ekibi, ailenin yanına gelerek uçaktan inmeleri gerektiğini söyledi.

Aile ise yanlış bir şey yapmadıklarını söylemelerine rağmen mürettebat tarafından uçaktan indirildi. Natasha Alerji Araştırma Vakfı ise yaşanan olay üzerine açıklama yaparak SunExpress’in yaptığı uygulamanın şok edici ve kabul edilemez olduğunu açıkladı.

SunExpress, HavaSosyalMedya’ya özel konuyla ilgili açıklamada bulundu:

“SunExpress olarak yolcularımızın emniyeti en büyük önceliğimiz. Londra Gatwick’ten uçağımıza bindikten kısa bir süre sonra yolcumuz Bay Sollom, kızının ciddi bir yer fıstığı alerjisi olduğunu bildirmiş ve uçuş sırasında fıstık yenilmemesi konusunda diğer yolcular için de bir anons yapılmasını talep etmiştir.

Diğer birçok hava yolu şirketinde olduğu gibi, uçuşlarımızda alerjenlerden arındırılmış bir ortamı garanti etmemiz veya yolcularımızın alerjen içeren gıda maddelerini uçağa getirmelerine engel olmamız mümkün değildir. Bu nedenle, yolcunun anons talebine olumsuz dönülmüştür.

Yolcunun diğer yolculara fıstık tüketmemeleri konusundaki ısrarcı davranışları sebebiyle kaptan pilotumuz, yolcu ve uçuş emniyetini de dikkate alarak en güvenli yolun ilgili yolcuların uçuşta seyahat etmemesi olduğuna karar vermiştir.

Bu durum Bay Sollom’a açıklandığında, uçuş ekiplerimize karşı agresif davranışlar sergilemiş ve kokpite girmeye çalışmıştır. Yolcularımızın ve uçuş ekiplerimizin emniyetini sağlamak için uçuşlarımızda agresif ve kural dışı davranışlara müsamaha gösteremeyiz.

SunExpress web sitemizde yolcuların tıbbi bir durum nedeniyle ihtiyaç duydukları özel bakımı 48 saat önceden bize bildirmeleri gerektiği belirtilmektedir ancak, yolcumuzdan böyle bir bildirim alınmamıştır. “

 

 

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir