1. Anasayfa
 2. Türk Hava Yolları

#sondakika | THY’de Yönetimde Değişimler

#sondakika | THY’de Yönetimde Değişimler
0

Türk Hava Yolları’ndan yapılan açıklamaya göre; Genel Müdür (Ticari) Yardımcısı olarak görev yapan Sn. Kerem Sarp’ın yerine Sn. Mehmet Akif Konar’ın Genel Müdür (Operasyon) Yardımcısı olarak istihdam edilmesine, Sn. Kerem Sarp’ın Ajet Hava Taşımacılığı A.Ş.’nin Genel Müdürlüğü görevinin devam etmesine, Genel Müdür (Kargo) Yardımcılığı görevini yürütmekte olan Sn. Turhan Özen kariyer tercihleri doğrultusunda görevinden ayrılması nedeniyle, Genel Müdür (Kargo) Yardımcılığı pozisyonu için Sn. Ali Türk’ün istihdam edilmesine karar vermiştir.

Tam açıklama “Yönetim Kurulumuz Ortaklığımızın operasyonel yapısını güçlendirmek için amacıyla; Genel Müdür (Ticari) Yardımcılığı’nın, Genel Müdür (Operasyon) Yardımcılığı’na tadil edilmesine,

Genel Müdür (Ticari) Yardımcısı olarak görev yapan Sn. Kerem Sarp’ın yerine Sn. Mehmet Akif Konar’ın Genel Müdür (Operasyon) Yardımcısı olarak istihdam edilmesine,

Sivil Havacılık Otoritelerinden onay alınana kadar mezkur göreve vekalet etmesine, Sn. Kerem Sarp’ın Ajet Hava Taşımacılığı A.Ş.’nin Genel Müdürlüğü görevinin devam etmesine,

Genel Müdür (Pazarlama ve Satış) Yardımcılığı’nın, Genel Müdür (Ticari) Yardımcılığı’na tadil edilmesine,

7 Ekim 2016’dan bu yana Genel Müdür (Kargo) Yardımcılığı görevini yürütmekte olan Sn. Turhan Özen kariyer tercihleri doğrultusunda görevinden ayrılması nedeniyle, Genel Müdür (Kargo) Yardımcılığı pozisyonu için Sn. Ali Türk’ün istihdam edilmesine karar vermiştir.

Türk Hava Yolları olarak aramızdan ayrılan Sn. Turhan Özen’e Ortaklığımıza yaptığı değerli katkılar için teşekkür ediyor, bundan sonraki iş yaşamında başarılarının devamını diliyoruz. Ortaklığımıza yeniden katılan Sn. Mehmet Akif Konar ve Sn. Ali Türk’e de yeni görevlerinde başarılar diliyoruz”

 

THY ayrıca açıklamasında

“Türk Hava Yolları’nın 7 Ekim 2016’da yapılan Yönetim Kurulu Kararı ile kurulan Kargo’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı makamına atanan Sayın Turhan Özen, yedi yılı aşan başarılı çalışma döneminin ardından, kariyerini Ortaklığımız dışında sürdürme kararı almış olup, görevini 1 Ocak 2024 itibarıyla Sayın Ali Türk’e devredecektir.

Türk Hava Yolları’na tedarik zinciri yönetimi ve lojistik sektörlerinde 25 yılı aşkın tecrübeyle katılan Turhan Özen’in döneminde Ortaklığımızın hava kargo markası Turkish Cargo, gelirlerini ve global pazar payını önemli ölçüde artırmıştır. 2022 başlarında Avrupa’nın en büyük hava kargo tesisi olan SmartIst’e taşınan Turkish Cargo, bu dönemde müşteri odaklılık, hizmet kalitesi ve ürün yelpazesinde önemli gelişmeler kaydetmiştir.

 

1 Ocak 2024 itibarıyla Ortaklığımızın Kargo’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini ifa edecek Sayın Ali Türk, İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra aynı üniversitede Executive MBA programını tamamlamıştır.

 

İş hayatına 1999 yılında başlayan Türk, sırasıyla Başak Hayat Sigorta, Ülker Şirketler Grubu, Ceva Lojistik şirketlerinde görev aldıktan sonra 2011 yılında Türk Hava Yolları A.O.’na katılmıştır. 2012 yılında Kargo Başkanı olarak görevine devam etmiştir. Ali Türk, Mayıs 2016’da Turkcell’de çalışmaya başlamış, Mart 2017’den Aralık 2023’e kadar Turkcell ve grup şirketlerinin satın alma, lojistik, kiralama, kontrat veri yönetimi, geçiş hakları, inşaat ve gayrimenkul süreçlerinden sorumlu Tedarik Zinciri Yönetimi Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmüştür.

Bununla birlikte, Ortaklığımızın organizasyonel yapılanmasında Genel Müdür (Ticari) Yardımcılığı’nın, Genel Müdür (Operasyon) Yardımcılığı’na tadil edilmesine karar verilmiştir. Bu karar ile birlikte Genel Müdür (Ticari) Yardımcısı olarak görev yapan Kerem Sarp’ın Ajet Hava Taşımacılığı A.Ş.’nin Genel Müdürlüğü görevinin devam etmesine, Mehmet Akif Konar’ın Genel Müdür (Operasyon) Yardımcısı olarak istihdam edilmesine karar verilmiştir.

Sayın Konar, lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, İşletme Mühendisliği alanında tamamlamıştır. Profesyonel iş hayatına 1995 yılında başlayan M. Akif Konar, sırasıyla Belbim A.Ş.’de, Vestel Şirketler Grubu’nda, Opet Petrolcülük A.Ş.’de çeşitli pozisyonlarda görev aldıktan sonra 2004-2021 yılları arasında Türk Hava Yolları A.O.’nda görev yapmıştır. Ortaklığımızda sırasıyla Yatırım Planlama ve Projeler Müdürlüğü, Amerika ve Uzakdoğu Bölge Müdürlüğü, Üretim Planlama Başkanlığı, Pazarlama ve Satış Başkanlığı ve en son Genel Müdür (Ticari) Yardımcısı olarak görev almıştır. Eylül 2021-Kasım 2023 tarihleri arasında Turkcell’de Stratejiden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmıştır.

Bayrağı devreden Sayın Turhan Özen’e ve Kerem Sarp’a Ortaklığımıza yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz. Sayın Turhan Özen’e bundan sonraki hayatında, Sayın Kerem Sarp’a, Sayın Ali Türk’e ve Sayın M. Akif Konar’a Ortaklığımızdaki yeni görevlerinde başarılar diliyoruz.” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir