1. Anasayfa
 2. Havalimanı

Skandal İddia – Çelebi Çalışanları “Yorum Yaptıkları” İçin İşten Çıkarıldılar

Skandal İddia – Çelebi Çalışanları “Yorum Yaptıkları” İçin İşten Çıkarıldılar
0

Skandal İddia – Çelebi Çalışanları “Yorum Yaptıkları” İçin İşten Çıkarıldılar

Çelebi Yer Hizmetleri, Türkiye’nin en büyük yer hizmetleri şirketlerinden biri durumda. Geçtiğimiz haftalarda prim, bozuk mandalına ve servis saatlerine dair yaptığımız haberler sonrasında yüzlerce mesaj tarafımıza iletildi ve yine yüzlerce yorum paylaşımların altında yer aldı. Argo yoktu, bağırma yoktu. “Sorunlarımızı duyurduğunuz için tesekkur ederiz” diyen yüzler vardı.

İki gün önce bir kısım çalışanın işine son verildiği haberlerini aldık. Aslında bu anormal bir durum değil, elbette bir şirket dilediği bir sebeple dilediği bir çalışanın işine son verebilir. Ancak sonrasındaki gün bu kovulma durumum bir çok çalışanı etkilediğine dair bilgi aldık. Eşi, dostu, arkadaşı kovulan durumu bize aktardı. Bu kişilerin de paylaşımlarımızın altına yorum yazanların olduğu iddiasını şaşkınlıkla karşıladık. Olayı araştırdığımızda bir çok Çelebi çalışanı paylaşımlara yorum yaptıkları için işten çıkarıldıklarını dile getirdi. Çünkü hakkında bir uyarı, bir ihtar olmayan bir savunma vermemiş bir süredir burada çalışan durduk yere neden kovulur?!

Görünüşe göre şirket paylaşımlarımıza yorum yapan kişileri buldu ve görevlerine son verdi. Çalışanlara gerekçe olarak “performans düşüklüğü, işe uygun olmama, işi yapamadığı” gibi gerekçeler söylendi. Ancak gerçekler bunlar olmadığına dair o kadar çok mesaj aldık ki, bu iddiaların bir iddiadan öte gerçek olduğunu düşünmemize sebep oldu. İş akdi sonlandırılan çalışanlar için “HSM’de yorum yaptığından dolayı kovmuşlar” sözleri bugün bir çok çalışanın ağzında.

Ayrıca yorum yapan bazı çalışanlara ise şu sıralar iş yerinde baskı yapıldığı ve o çalışanlara görevleri dışında işler verildiği de iddialar arasında.

Çelebi çalışanlarının bu paylaşımın altına yorum yapmalarını ASLA istemiyoruz ancak Türkiye’nin en büyük havacılık sosyal medya platformu olarak yaşanan bu kötü iddiayı/durumu bilmenizi istiyoruz.

Yorumu siz değerleri HSM üyelerimize ve kamuoyunun takdirine bırakıyoruz

Gelen bazı mesajları sizlerle paylaşıyoruz.

 

“Yaptığımız yorumlardan ötürü çıkışımız verildi. İK’ya neden çıkışımız yapıldığını sorduğumuzda “bununla ilgili bilgi vermeyeceğiz” dendi. Çıkış bildirgesinde ise “Bu işi yapamadığım ve bu işe uygun olmadığım” söylenmiş.”

“Ben ailemden daha çok buradaki insanlar ile beraberim. Herkes tarafından bilinen ve sevilen bir personeldim. İK beni çağırarak bu işi yapamadığımı ve bu işe uygun olmadığımı söyledi. Benimle birlikte bazı arkadaşlarım da çağrılarak aynı sebepten çıkışları verildi. Şeflerimiz bizlere yapılan yorumlar nedeniyle ilişiğimizin kesildiğini söyledi. Ufak bir yorumdan dolayı böyle bir şey yapmak ne kadar adaletli. Herkes tarafından sevilen, bilinen ve işinde iyi olan birisini kış ortasında kovmak nasıl bir gaddarlık”

“Köprüde çalışan 3-4 kişi, yılbaşında dağıtılan “çürük mandalina” gönderisine eleştiri yaptıkları için işten çıkarıldı. Biz bir aileyiz diyen şirket çürük mandalina eleştirisine insanları kovdu.”

“Normal şekilde işe geldik ve bir anda şef geldi. Bizi uçaktan aldı ve insan kaynakları ve müdürün bulunduğu teknik bölüme götürdü. Hiç bir şekilde sebep belirtmeden iş akdimizi sonlandırdılar. Sebebini ise şeflerimiz bize bildirdi. Üst yönetim böyle istemiş dediler.”

“Hiç bir ihtarname bile verilmedi. Açık bir medyada fikirlerinizi belirttik ve ekmeğimizden olduk”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 3
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir