1. Anasayfa
 2. Haberler

Singapur uçağında yanlış alarm

Singapur uçağında yanlış alarm
0

Singapur Havayolları uçağından kaçırılma transponder kodu girildi ve yanlış alarma sebep oldu

Kod, SQ37 uçuşunda yanlış alarma yol açtı. Los Angeles’tan Singapur’a giden uçak gece yarısından hemen önce kalktı. 7500 transponder kodu göndermiş gibi görünen uçak, bir korsanlık olduğundan şüphe ettirdi.

Koddan bir süre sonra doğru koda geçen uçak, yanlış alarm verdiğine yorumlandı. Singapore Airlines uçuşu SQ37, Los Angeles Uluslararası Havalimanı’ndan kalktıktan kısa bir süre sonra 7500 transponder kodu gönderdi. Ancak, uçuş normal seyrine devam etti ve artık teknik bir arıza veya yanlış alarm olduğunu gösteren bir acil durum sinyali alınmadı.
Singapur’a uçan uçak dün gece yarısından önce ABD’den kalkış yaptı. Uçak, uçak kaçırma için 7500 transponder kodunu gönderdiği görüldüğünde Pasifik Okyanusu üzerindeydi.

Eski Reuters gazetecisi Noreen Jameel, bir tweet’te “Singapur Havayolları uçuşu SQ37, Los Angeles Uluslararası Havalimanı’ndan kalktıktan kısa bir süre sonra 7500 (olası bir kaçırma) transponder koduna geçti” şeklinde yazdı. Singapur Havayolları sözcüsü, uçuşta acil bir durum olmadığını doğruladı, ancak sinyalin neden gönderildiğini söylemedi.

Açıklamada “Singapur Havayolları, 10 Haziran 2022’de Los Angeles Uluslararası Havalimanı’ndan yerel saatle 2355’te kalkan bir Airbus A350-900 ile işletilen SQ37’deki pilotlarla temas halinde” dendi. Pilotlar, uçakta herhangi bir acil durum olmadığını onayladı. Havalimanlarında, birçok güvenlik yer alıyor. Aktif, pasif sistemlerle risk 0’a indirilmeye çalışılıyor. Bazı ülkeler, uçak kaçırma olaylarının olmamasını sağlamak için istihbarata dayalı olarak yüksek riskli sayılabilecek uçuşlara yerleştirilen hava polisleri de sağlıyor.

[via DailyMail}

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir