1. Anasayfa
 2. Haberler

Si̇ngapur Hava Yolları Ve Eski̇şehi̇r Tekni̇k Üni̇versi̇tesi̇’nden Havacılıkta Kri̇z Yöneti̇m Atölyesi̇

Si̇ngapur Hava Yolları Ve Eski̇şehi̇r Tekni̇k Üni̇versi̇tesi̇’nden Havacılıkta Kri̇z Yöneti̇m Atölyesi̇
0

Eskişehir, 24 Aralık 2022 – Singapur Hava Yolları Türkiye Ekibi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi Sivil Havacılık Kulübü, 24 Aralık 2022 Cumartesi günü yaklaşık 450 öğrencinin katılımı ile üniversite sahnesinde gerçek bir rota sapma (diversion) hikayesinden senaryolaştırılmış bir kriz yönetimini canlandırdılar.

Günlerce süren ve sadece online olarak gerçekleştirilebilen provalar sonucunda hem öğrencilerin hem de havayolu çalışanlarının tiyatroculardan eksik kalır yanları yoktu.Paris – Singapur uçuşunun teknik bir arıza dolayısı ile Azerbaycan’ın Bakü Heydar Aliyev Havalimanı’na, sabah saatlerinde inen bir rota sapması (diversion) sonucu İstanbul ekibinin Bakü’ye giderek krizi yönetmesini anlatan hikayede, üniversitenin sivil havacılık kulübünden öğrenciler, yolcu rolü canlandırarak yetkilileri bir hayli zorlamaya çalıştılar. Bu konuda çok fazla eğitim alan ve tecrübeye sahip olan Singapur Hava Yolları personelleri, her türlü zorluğa rağmen yolcuları memnun bir şekilde uğurlamayı başardı.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Sivil Havacılık Kulübü’nün Başkanı Umut Mert Arıkan ve ekip arkadaşları, her ayrıntıyı en ince detayına kadar planlamış ve etkinliğin mükemmel bir şekilde gerçekleşmesi için uzun süre gecelere kadar çalışmışlardır.Singapur Hava Yolları, Türkiye Genel Müdürü Sayın Hongyao HU, konuşmasında: “Oxford sözlüğüne göre kriz ‘Yoğun zorluk veya tehlike zamanı’ ve ‘zor veya önemli kararlarıın verilmesi gereken bir zaman’ olarak tanımlanıyor. Eğer bir krizin zorluk olduğu konusunda odaklanırsak o zaman kritik ve önemli kararlar vermenin önemini kaybederiz. İşte burada yönetim devreye giriyor. Sizlerle kriz yönetimi konusundaki tecrübelerimizi paylaşmaya geldik. 2022 yılı Covid-19 sonrası toparlanma yılı olarak hatırlanacak. Bugün oturuma bu kadar büyük bir ilgi ve katılım görmekten çok mutluyum. Havacılığın Türkiye’deki geleceğinin emin ellerde olacağını rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

ESTÜ Sivil Havacılık Kulübü Başkanı Umut Mert Arıkan, konuşmasında “Bugün burada İstanbul operasyonlarının 35. yılını kutlayan ve küresel çapta en iyilerin arasında yer alan Singapore Airlines ile okulumuzda buluşmanın büyük heyecanı içerisindeyiz. Bu vesileyle Sivil Havacılık Kulübü olarak Singapore Airlines’ın İstanbul operasyonlarının 35. yılını kutlar, nice 35 yıllar dileriz.


Biz öğrenciler olarak kriz yönetimi konusunun kariyerlerimizin büyük bir parçası olacağını ve ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Bu sebeple bugün bu krizleri defalarca yaşamış ve üstesinden fazlasıyla gelmiş çok değerli misafirlerimizle gerçekleştireceğimiz simülasyondan çıkaracak çok dersimiz olduğuna inanıyoruz.
Ayrıca bu özel günde Singapore Airlines ailesi sayesinde şu an salonda bulunan misafirlerimizden birinin hayatına dokunacak kadar unutulmaz bir hediyenin verilmesine aracı olduğumuz için büyük bir mutluluk ve gurur içerisindeyiz.” dedi.
Etkinlik sonunda yapılan çekiliş ile bir öğrenci Güneydoğu Asya’ya iki kişilik economy sınıfında bilet ve 3 gece konaklama kazandı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir