1. Anasayfa
 2. Haberler

SIA GRUP TARİHİN EN YÜKSEK YARI YIL VE ÇEYREK YIL FAALİYET KÂRINI AÇIKLADI

SIA GRUP TARİHİN EN YÜKSEK YARI YIL VE ÇEYREK YIL FAALİYET KÂRINI AÇIKLADI
0

SIA Grubu, Singapur’un Nisan 2022’de aşılı yolculara tamamen yeniden açılmasının ardından hava yolculuğuna olan talebin artması ve birçok önemli pazarda sınır kısıtlamalarının esnemesi nedeniyle, 2022/23 mali yılının ilk yarısında ve ikinci çeyreğinde rekor işletme karı kaydetti. Bu, büyük ölçüde, Grubun birkaç girişimi üstlenmekte hızlı davrandığı için ortaya çıktı. Bunlar arasında proaktif fon yaratma, yetenekleri elde tutma ve hava yolculuğunun toparlanmasına hazırlık olarak kaynak tahsisi yer alıyor ve bu da onu bastırılmış talebi yakalamak için güçlü bir konuma getiriyor. Pek çok paydaşın güçlü desteğiyle, Singapur Hava Yolları ve Scoot, hükümetin sınırlarını uluslararası seyahate yeniden açmak için Eylül 2021’de Aşılı Seyahat Yolu lansmanından başlayarak, Singapur dışında hizmet verilen noktalara uçuş başlatan ve satışlara başlayan ilk havayolları arasında yer aldı.

Sonuç olarak, SIA ve Scoot, bir önceki yıla göre 13 kat artışla 30 Eylül 2022’ye kadar altı ay boyunca 11,4 milyon yolcu taşıdı. Yolcu ve kargo trafiği, altı ay boyunca sınır kısıtlamalarının büyük ölçüde yürürlükte kaldığı Doğu Asya hariç, tüm kabin sınıflarında ve rota bölgelerinde güçlüydü. Grubun yolcu kapasitesi, 2022/23 mali yılının ikinci çeyreğinde pandemi öncesi seviyelerin ortalama %68’ine yükseldi.

İlk yarıda, yolcu geliri yıllık 5,226 milyon $ (+694,0) artışla 5,979 milyon $’a yükseldi. Trafik 11 kat artarak %118,7’lik kapasite genişlemesini önemli ölçüde geride bıraktı. Sonuç olarak, yolcu doluluk oranı 66,8 puan artarak %83’e yükseldi. Kargo geliri, kargo yüklerindeki düşüşe (-%5,6) rağmen, daha yüksek getiriler (+%18,6) ile desteklenerek ve 224 milyon $ (+11.9) artarak 2.099 milyon $’a ulaştı. Sonuç olarak, Grup geliri 5.589 milyon $ (+197.7) artarak 8.416 milyon $’a yükseldi.

Giderler yıllık 3.735 milyon dolar (+108.4%) artarak 7.182 milyon dolara yükseldi. Bu durum, net yakıt maliyetinde 1.886 milyon dolarlık (%+232.8) bir artışın yanı sıra yakıt dışı harcamalarda 1.770 milyon dolarlık (+%65.2) bir artıştan ve geçen yıl piyasa yakıt fiyatı değişiklikleri sırasında kaydedilen 79 milyon dolarlık kazancın bu yıl yer almamasından kaynaklandı. Net yakıt maliyeti, temel olarak yakıt fiyatlarındaki %93 artış (+1.467 milyon dolar) ve artan servis kapasitesi (+708 milyon dolar) sayesinde 2.696 milyon dolara yükseldi. Yakıt giderlerindeki artış yüksek yakıt fiyatı riskinden korunma amacıyla yapılan alımlar sayesinde kısmen dengelendi (-365 milyon dolar). Akaryakıt dışı harcamalardaki artış yolcu kapasitesindeki artışın altında kaldı.

Grup, bir yıl önceki 620 milyon dolarlık zarara göre 1.854 milyon dolarlık bir gelir artışıyla 1.234 milyon dolarlık işletme karı kaydetti.

Grup, önceki seneden 837 milyon dolarlık zararına (+1.764 milyon dolar) kıyasla ilk yarıda 927 milyon dolarlık net kâr açıkladı. Bunun nedeni, daha iyi işletme performansı (+1.854 milyon dolar), düşük net finansman giderleri (+69 milyon dolar), ortak girişim ile bağlı şirketlerin sonuçlarındaki iyileşme (+46 milyon dolar) ve geçen yılki vergiye karşılık vergi kredisinin dengeleyici etkisi olarak gösterilebilir (-267 milyon dolar).

Grup, ilk yarı için yıllık 2.620 milyon dolarlık bir artışla 2.514 milyon dolarlık işletme nakit fazlası kaydetti.

Genel Bakış

Yıl sonu en yoğun seyahat sezonuna girerken talebin güçlü olması bekleniyor. Doğu Asya’nın bazı bölgelerinde son zamanlarda sınır kontrollerinin esnemesiyle birlikte, özellikle tatil döneminde Hong Kong, Taipei ve Japonya’daki noktalarda talebin artmasını bekliyoruz. İleriye dönük satışların, “Yeni Ay Yılı” dönemine kadar önümüzdeki aylarda da canlı kalması bekleniyor.

2022/2023 finansal yılının üçüncü çeyreğinde kargo talebinin, bu yılki beklenen hava kargo pik döneminde daha sessiz seyretmesi beklendiğinden, geçen yıla göre daha düşük olması bekleniyor. Bunun nedeni, küresel ekonomik dalgalanmaların tüketici talebi üzerindeki beklenen etkisinin yanı sıra ithalatçıların yüksek stoklarını azaltmaya çalışırken daha az üretim siparişi vermesi olarak gösterilebilir. Daha fazla yolcu uçuşunun yeniden başlamasıyla birlikte endüstrinin uçak altı kargo kapasitesinin kademeli olarak azalması da kargo gelirleri üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturacaktır.


Yüksek akaryakıt fiyatları, tedarik zincirindeki enflasyon baskıları, jeopolitik sorunlar ve küresel durgunluk riski de dahil olmak üzere makro ekonomik belirsizlikler, “Yeni Ay Yılı” döneminin ötesinde bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Bunlar, SIA Group’un kilit pazarlarında yolcu ve kargo talebinde zorluklar yaratabilir. Grup, bu gelişmelerin işimiz üzerindeki etkisini yakından takip edecek ve gerektiği şekilde yanıt verecektir.

Grup, ortaya çıkan tüm gelir ve büyüme fırsatlarını değerlendirirken, maliyet disiplinini elden bırakmayarak operasyonel dayanıklılığını ve finansal sürdürülebilirliğini güçlendirmeye devam etmeye kararlıdır. Dönüşüm programımız sayesinde grubumuz, gelecekteki zorlukları aşmak için temellerini güçlendirmeye devam etmektedir. Grup, ürünlerimize, hizmetlerimize, dijital yeteneklerimize ve çalışanlarımıza yatırım yapmayı sürdürecektir. Sektördeki lider konumumuzu korumak için kararlı ve çevik kalacağız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir