1. Anasayfa
 2. Haberler

SHGM’den Havacılık Sağlığı ve Sağlık Raporlarındaki On Yıllardır Süren Soruna Çözüm Geldi #HSMözel

SHGM’den Havacılık Sağlığı ve Sağlık Raporlarındaki On Yıllardır Süren Soruna Çözüm Geldi #HSMözel
0

➡️Havacılık Tıp merkezlerinin tekelleşmesi sona eriyor
➡️Tüm ülkeye yayılan bir sağlık sistemi
➡️Personelin mevcut sağlık güvenceleri ile rapor alma şansı
➡️Dünyaya örnek olacak bir sağlık sistemi

Yeni Hava Sağlık Otomasyon Sistemi
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü havacılık sektörünün hızla değişen ihtiyaçlarına cevap vermek ve bu kapsamda geleceği inşa etmek amacıyla, adına “Yeni Sivil Havacılık Modeli” dediği bir anlayışı uygulamaya geçiriyor. Yeni Hava Sağlık Otomasyon Sistemi de “Yeni Sivil Havacılık Modeli” nin saçayaklarından biri olan otomasyon sisteminin önemli bileşenlerinden biridir.
Kurumsal Dönüşüm Modeli ile insan temelli hataları ve farklılıkları minimuma indirgemeyi; aynı kuralların herkes için aynı ölçüde işletilmesini amaçlıyor; yenilikçi bir anlayışla dünya havacılık sektöründe lider ülke konumuna gelmeyi hedefliyor.

Bu anlamda, tamamen yerli ve milli imkanlarla hayata geçirilen yeni sağlık otomasyon sistemi ile havacılık sağlık sistemini yeniden inşa edilecek.
Yeni Hava Sağlık Otomasyon Sisteminin devreye girmesiyle hava sağlık alanındaki tüm işlemler şeffaf, hızlı, kolay erişilebilir, bütünleşik ve çevre dostu bir yapıya kavuşacak. Öğrencilerden, havacılık personeline başvuru sahipleri tüm hava sağlık işlemlerini, sade ve anlaşılır web arayüzü veya mobil uygulama aracılığı ile kolaylıkla, yere ve zamana bağımlı olmadan yapabilecektir.

Rastlantısal olarak yapılan başvuru sahibi-doktor eşleştirmesi ve tüm sürecin kullanıcılar tarafından aşama aşama takibinin yapılacağı bu sistem sayesinde, ülkemizde ya da dünyanın herhangi bir yerinde kişi, bilgilerini girerek pilotluğa uygunluğunu sorgulayabilecek, ön değerlendirme sonucuna göre Uçuş Hekimi muayenesine randevu planlaması yaparak kolaylıkla gidebilecektir.
Bu sayede mevcut durumda sadece 4 büyük ilde, sınırlı sayıdaki özel havacılık tıp merkezlerinde gerçekleştirilebilen hava sağlık muayene işlemleri, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) gerekliliklerini referans alan yeterlilikleri sağlayan, Kurumsal Dönüşüm Modeli sistemindeki ilgili eğitimlerini tamamlayan ve sonucunda sertifikalarını alan uçuş tabipleri sayesinde ülkemiz geneline yayılacaktır.
Önceki hava sağlık uygulamasında, farklı kişilere aynı konuda farklı kararların verilmesiyle ilgili şikayetlerin de önüne geçilecek; Yeni Hava Sağlık Otomasyon Sistemindeki algoritmalarla belirli bir konuda herkes için standart olacak karar, sistem tarafından otomatik oluşturulacaktır.

Yeni uygulama ile gereklilikleri sağlayarak sisteme dahil olmuş hava sağlık hizmet sağlayıcı merkezlerde (Devlet/Özel) muayene olunabilecek ve muayene sonuçları otomasyona aktarılarak, yetkili uçuş hekimi randevusu alınması yeterli olacak; böylelikle uçuş hekimlerinin hastanelere bağımlı olması söz konusu olmayacaktır. Özel muayenehanesi olan ya da farklı kurumlarda çalışan Devlet/Özel fark etmeksizin her hekim SHGM Kurumsal Dönüşüm Modeli Sistemi tarafından açılacak olan uçuş hekimliği kurslarından başarılı olmaları halinde SHGM tarafından yetkilendirilmiş, sertifikalandırılmış yetkili uçuş hekimi olabilecek, havacılık muayene işlemlerini yapabilecektir.

Böylelikle, birbirine bağımlı olarak çalışan hastane-uçuş hekimi bağımlılığının ve sınırlamasının önüne geçilerek Türkiye’nin dört bir yanında yetkili uçuş hekimi olarak çalışma imkanı getirilecek olup; havacılık personelinin hava sağlık hizmetlerine erişimi daha kolay ve kaliteli olacaktır.
Ayrıca mobil uygulama, web tabanlı erişim ve kişi izin verirse e-nabız verileri izlenecek; kağıt israfı azalacak; uzaktan erişim sayesinde ulaşım gereksinimi azaltılarak karbon ayak izi küçültülecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 5
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 8
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 7
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir