1. Anasayfa
 2. Haberler

Serum 6000TL

Serum 6000TL
0

Bugün bir üyemizin yaşadığı olaylar sonrasında rotamızı İstanbul Havalimanı’na kırıyoruz. Ülkemizde birçok vatandaşımızın özel sağlık sigortası bulunuyor ve birçok özel hastaneden cüzi fiyatlarla faydalanma imkanı buluyor

Fakat eğer ki İstanbul Havalimanı’nda hastalanırsanız, tıbbi destek ihtiyacınız olursa, güçlü bir bir fatura ödemeye hazır olmamız gerekiyor.

Bugün İstanbul Havalimanı’nda kızı hastalanan üyemiz tarafımıza ulaştı. Üyemiz, kızının hastalandığını ve havalimanı içi & çevresi olarak tek alternatif olan İstanbul Havalimanı’ndaki Medicana İstanbul Havalimanı yerleşkesine başvurdu.

Kızına verilen serum için 6 BİN TL istendiğini belirten üyemiz, özel sağlık sigortası olduğunu belirtse de çözüme kavuşamadı. Hastane yönetimi özel sağlık sigortasının burada geçmediği belirtti. Alınan bu serum ücreti, İstanbul merkezinde herhangi bir özel hastanede yaklaşık olarak ortalama bu fiyatın 1/4 fiyatına inmekte. Aynı serumun, İstanbul Havalimanı’nda bu denli bir seviyeye çıkması bizleri de şaşırttı.

Hastaneden bilgi aldığımızda, özel sağlık sigortasının geçmediğini, önce ödeme sonrasında sigorta şirketi öderse faturayı sigorta şirketine beyan edebileceğimizi belirtti. Olası bir sağlık sorununda, tıbbi destek ihtiyacımız olursa bu ücretleri ödeyebilecek miyiz?

O an paramız olmazsa, tıbbi destek alamayacak mıyız? Bu sağlıksız durumu sizlerin takdirine bırakıyoruz.

 

HASTANEDEN AÇIKLAMA

6000 TL’lik serum haberi sonrasında Medicana Hastanesi’nden açıklama geldi.

Olayda bir HSM üyemizin kızı hastalanmıştı ve Medicana doktorları çocuğa bakıp acil bir durumun olmadığını ancak serum tavsiye edebileceklerini söylemişti. Çocuğa bakılmasından herhangi bir ücret alınmamış, serum için de 6000TL tutacağı söylenmişti(acil sağlık hizmetine girmiyor) yolcu da bu rakamı kabul etmeyerek tedaviyi red etmişti.

‼️Medicana hastaya ortalama bir rakam söylendiğini ve bu rakamın gerçeği yansıtmadığına dair açıklamada bulundu.

‼️Medicana’nın açıklamasından 4 madde ile satır başları;
➡️İstanbul Havalimanında sunulan Acil Sağlık Hizmetlerinden herhangi bir ücret alınmamakta, acil olmayan destek tedavilerinde ise Özel Hastanelerde uygulanan TTB (Türk Tabipler Birliği) Birim fiyatları uygulanmaktadır.
➡️Serum ücretinde TTB birim fiyatları uygulanır. (özel hastaneler ise bu birim fiyatı 2x veya 3x yapabiliyor). Alınan bu serum ücreti, İstanbul merkezinde herhangi bir özel hastanede yaklaşık olarak ortalama bu fiyatın 1/4 fiyatına inmekte ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır.
➡️Hasta yakınına ortalama fiyat telafuz edilmiş fakat müşahede altında muayene yapılması durumu özellikle söylenmiş, bu durumda değişebilir denmiştir.
➡️ Özel sağlık sigortası olan biri, istediği hizmeti alıp proforma faturayı sigorta şirketi ile paylaşarak ödemesini de geri alabiliyor. Bu çok temel bir durumdur.

➡️Medicana serum fiyatının da 2459TL olduğunu bildirdi.
2024 yılı TTB İstanbul birim fiyat tarifesi 52TL+KDV’dir.
Ücretlendirme yapılan her işlem puanı için birim fiyat çarpılarak hesaplanır
Doktor muayene ücreti: 25 puan x 52+%10KDV=1430TL
İlaç enjeksiyon ücreti: 10 puan x 52+%10KDV=572TL
Serum takılması: 8puan x 52+%10KDV=457TL

‼️Yolcunun 6000 TL, hastane yönetiminin ise 2459 TL olarak belirttiği fiyatların ve süreçlerin takdirini kamuoyuna bırakıyoruz.
‼️HSM olarak yolcunun ifadelerine tüm şeffaflığı ile yer verdik, aynı şekilde Medicana Hastanesi’nin de açıklamalarına tüm şeffaflığı ile yer veriyoruz.

 

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir