1. Anasayfa
 2. Haberler

Schengen Bölgesi’ne giriş yapacak yolculara yönelik değişiklikler 1 yıl ertelendi

Schengen Bölgesi’ne giriş yapacak yolculara yönelik değişiklikler 1 yıl ertelendi
0

Avrupa Birliği ülkelerine giriş yapacak yolcular için 2022 yılında yürürlüğe girmesi planlanan iki programın ertelendiği öğrenildi.

Schengen Bölgesine giriş yapacak yolcular için 2022 yılında yürürlüğe girmesi beklenen iki önemli değişiklik olan EES ve ETIAS programları bir yıl ertelendi.

Euronews’te yer alan haberde, alınan kararla birlikte EES sisteminin Mayıs 2023’te, ETIAS’ın ise Kasım 2023’te yürürlüğe girmesinin beklendiği belirtildi.

AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarının 2022’den itibaren Schengen Bölgesi’ne giriş yapmak için 7 euroluk bir başvuru formu doldurmaları gerekiyordu.

Yürürlüğe girecek EES sistemi AB sınırlarında ‘gelişmiş pasaport taraması’nı ifade ediyor. Yani pasaportların sadece kimlik bilgileri değil, aynı zamanda giriş – çıkış tarihleri de mercek altına alınacak.

Böylelikle AB vatandaşı olmayanların vize almadan blokta geçirebilecekleri süreyi sınırlayan ’90 gün kuralının’ uygulanması bu sistemle birlikte daha sıkı şekilde kontrol edilecek.

Kısa adı ETIAS olan Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi, yeni uygulamanın amacını AB’de “güvenliği artırmak ve bloğa yönelik sağlık tehditlerini önlemeye yardımcı olmak” olarak tanımlıyor.

ETIAS sistemi, AB üyesi olmayan ülkelerden gelen turistler, aile ziyaretinde bulunanlar ve diğer kısa süreli çalışan kişiler için geçerli olacak. Bu sistem, ziyaretçilerin vize için önceden kayıt yaptırmasını ve 7 euro ücret ödemesini zorunlu kılıyor. Vize üç yıl geçerli olacak ve birden fazla seyahat için kullanılabilecek.

Her iki sistem de örneğin İngiltere, ABD, Avustralya ve Kanada gibi herhangi bir AB ülkesi vatandaşlığına sahip olmayan kişileri kapsıyor ve sadece AB dış sınırlarında uygulanacak. Schengen içi seyahatlerinde böyle bir uygulamaya başvurulmayacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir