1. Anasayfa
 2. Haberler

Sabiha Gökçen Rekora Koşuyor

Sabiha Gökçen Rekora Koşuyor
0

Türkiye’nin en büyük havalimanı olan Sabiha Gökçen, dış hat yolcu sayısını arttırarak rekor kırdı.

GÜNLÜK YOLCU SAYISI 100 BİNLERDE

Pandemi sonrası Türkiye’ye olan talebin artması, Sabiha Gökçen Havalimanı’nı da olumlu etkilemiş durumda. Özellikle dış hat yolcu sayısı pandemi öncesi dönemi geride bıraktı. İstanbul’un şehir havalimanından günlük ortalama 100 bin yolcu seyahat etmekte.

24 Aralık günü Sabiha Gökçen, 97.170 yolcuya hizmet verdi. Bu sayının 29.162’sini dış hat gelen yolcu sayısı oluşturdu. Toplam dış hat yolcu sayısı ise o gün için 55.744 olarak açıklandı ve havalimanı dış hat yolcu sayısında rekor kırdı.

PEGASUS VE ANADOLUJET’İN PAYI BÜYÜK

Sabiha Gökçen’den dış hat uçuş sayılarını arttıran havayolu şirketleri, daha çok iç hatlar için hizmet gösteren Sabiha Gökçen için yeni kimlik oluşturmuş durumda. Sabiha Gökçen’e gelen bir yolcu Kuzey Afrika, Orta Asya, Avrupa ve Ortadoğu’ya gidebiliyor. Sabiha Gökçen, Fas’tan Pakistan’a geniş bir coğrafyaya hitap ediyor.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı CEO’su Berk Albayrak, yurt dışı yolcu ve uçuş rakamlarında kaydettikleri yeni rekorların kendilerini motive ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Şehrin lider havalimanını olarak dış hat yolcu oranlarımız, performansımızda tarihi zirveleri yakaladığımız seviyeleri aşmaya başladı. Kış sezonu ve yıl başı yoğunluğunun birleştiği 24 Aralık Cumartesi günü 29 bin 162 yolcu sayısı ile en yoğun günümüzü yaşadık. Bu yılın başında da sadece üç ayda, dış hat yolcu oranlarımız, performansımızda tarihi bir zirve yakaladığımız 2019 yılındaki seviyeyi yüzde 6’yı aşmıştı. Misafirlerimize mükemmel bir havalimanı deneyimi sunmak için gece gündüz çalışıyoruz.”
41 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en yoğun tek pistli ve tek terminalli havalimanı olan İSG, 2022 yılı için Kasım sonu itibariyle 11 ayı 28,1 milyon yolcu ile kapatmış, salgın sırasında gösterdiği hızlı toparlanma performansı bakımından da Avrupa’nın en hızlı toparlanan ikinci havalimanı seçilmişti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir