1. Anasayfa
 2. HEAŞ

Sabiha Gökçen Havalimanı Tüneli Tam Kapasite Açılıyor

Sabiha Gökçen Havalimanı Tüneli Tam Kapasite Açılıyor
0

Sabiha Gökçen Havalimanı Tüneli Tam Kapasite Açılıyor

Sabiha Gökçen Havalimanı meydan otoritesi HEAŞ, 2. pistle beraber daha da yoğunlaşan Sabiha Gökçen Havalimanı için çalışmalarına devam ediyor. İki tünel açılıyor, taksi yolları bitiriliyor, terminalde kapasite artışı ve iyileştirmeler yapılmaya devam ediyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin kuzeyinde yer alan taksi yolu yapımı nedeniyle, kalkış yapan uçakların taksi süreleri uzamaktaydı. Aldığımız bilgilere göre A8 ve A9 Taksi yolunun TEM tüneli üzerine gelen kısmında çalışmaların yüksek oranda tamamlandığı ve taksi yollarının Haziran ayı içeresinde tam kapasite hizmete girmesi bekleniyor.

Pistin CAT-2 seviyesinde kullanımı için devam eden ışıklandırma çalışmalarında da sona gelindiği belirtildi. İş programında aksama yaşanmaması durumunda 15 Mayıs itibariyle 06R pistinden (denizden yapılan) gece saatlerinde ve düşük görüş şartlarında uçuşların yapılacağı öğrenildi.

Ayrıca hangarlar bölgesine hizmet verecek olan Yonca Tüneli’nde de çalışmaların hızlandığı öğrenildi. Yonca Tüneli’nin en geç Kasım sonunda açılması planlanıyor.

Dağsız (üzerinde pist yer alan) tünel ifadeleriyle de medyada yer alan tünel de tam kapasite olarak hizmet verecek. Çift tüp şeklinde yapılan tünellerin biri uzun süredir kapalı idi ve bu tünelin de Temmuz sonunda tam kapasite hizmete girmesi bekleniyor.

Terminalde %37 oranında pasaport kontrol noktası artışı sağlanıyor. Bagajların hareket ettiği iç sistemlerde de çalışmalar sürüyor. Kara tarafında da otobüsler ve taksilerle ilgili düzenlemeler başlayacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 62
  be_endim
  Beğendim
 • 7
  e_lendim
  Eğlendim
 • 16
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 9
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir