1. Anasayfa
 2. HSM

Ryanair yeniden kâra geçti

Ryanair yeniden kâra geçti
0

İrlandalı low cost Ryanair dün, pandemiden sonra toparlanma ve talebin artmasıyla kâr bölgesine tekrar geçebildiğini aktardı

Ryanair yaptığı açıklamada, 1 Nisan – 30 Haziran arasındaki dönemde 170 milyon Euro kâra (174 milyon $) ulaştığını söyledi.

Şirket geçtiğimiz yıl 273 milyon avro zarar ilan etmişti.

Trafik verisi beş kattan fazla artarak 45,5 milyon yolcuya ulaştı.

Ancak Ryanair’in performansı, 2019/2020 mali yılının ilk çeyreğindeki, pandemi öncesi net kârı olan 243 milyon avronun gerisinde kaldı.

CEO Michael O’Leary, “Trafik güçlü bir şekilde toparlanırken… Rusya’nın Şubat ayındaki, Ukrayna’yı işgali Paskalya rezervasyonlarına ve ücretlerine zarar verdi” dedi.

Ayrıca, sektörün kırılgan görünümüne yönelik devam eden tehditler konusunda da uyardı.

Küresel havacılık, seyahat taleplerini perişan eden, uçakları yere indiren ve sektör çapında kayıplara yol açan pandemiden kurtulma modunda

O’Leary, “Avrupa’daki yüksek aşı oranının Covid’i geride bırakmamıza izin vereceğinden umutlu olsak da, 2022 sonbaharında yeni Covid varyantları oluşabileceği riskini göz ardı edemeyiz” diye uyardı.

“Geçen Kasım ayında Omicron ile olan deneyimimiz ve Şubat ayındaki Ukrayna işgali, havayolu sektörünün ne kadar kırılgan olduğunu gösteriyor”.

“Ryanair, 2022/2023 yılı için yakıt maliyetlerinin yüzde 80’inin hedge edilmesiyle “yakıtın artan maliyetinden kurtuldu ” dedi.

Havayolları, riskten korunma yoluyla veya vadeli işlem piyasalarında ileriyi öngörerek artan maliyetlerden korunabiliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir