1. Anasayfa
 2. Haberler

Ryanair, Pound’un Düşüşü Sonrası İngiltere’den Çekilmeye Hazır

Ryanair, Pound’un Düşüşü Sonrası İngiltere’den Çekilmeye Hazır
0

Ryanair, poundun düşüşü, yükselen enflasyon ve yüksek faiz oranlarının seyahat talebini baltalamaya başlaması halinde uçaklarını, İngiltere’den daha canlı pazarlara yönlendirmeye hazır olduğunu söyledi.

Çarşamba günü yapılan açıklamada, Ryanair’in en büyük pazarındaki ekonomik durumun, Başbakan Liz Truss’un yeni mali politikasının ortaya çıkardığı kargaşanın ardından, azalan harcanabilir gelirin ve denizaşırı seyahat eden İngilizlerin bu parite farkı sebebiyle seyahatin azalmasına dair endişeler dile getirildi.

İrlandalı havayolu şirketinin ana biriminin başkanı Eddie Wilson, Dublin’deki bir etkinlikte Bloomberg’e yaptığı açıklamada, Ryanair’in üslerinin bulunduğu 36 ülke arasında uçak transfer etme esnekliğine sahip olduğunu ve durumun gerektirmesi halinde bunu yapacağını söyledi.

Bir röportajda Wilson, “Eğer taleple ilgili sorunlar varsa, büyüme ve uçakları en iyi maliyet tabanına sahip olan ve talebin bu kapasiteyi dengeleyebileceği düzene hazırız” dedi.

Bir basın toplantısında konuşan İcra Kurulu Başkanı Michael O’Leary, İngiltere’nin mali politikasının enerji fiyat sınırlamaları da dahil olmak üzere harcama taahhütleriyle birleştiğinde “önümüzdeki iki yıl içinde İngiltere ekonomisini iflas ettirebileceğini” söyledi.

O’Leary, Salı günü Şansölye Kwasi Kwarteng tarafından Cuma günü açıklanan bir dizi önlemi “çılgın bir bütçe” olarak tanımladı

Ryanair, İngiltere ve diğer bazı Avrupa ülkelerindeki duruma rağmen talebin yavaşladığına dair bir kanıt görmediğini ve kış kapasitesini Covid öncesi seviyelerin %8 üzerine çıkarmayı planladığını söylüyor. Şirket bir dönem Brexit’in uçuşlarda bir kaçışa yol açmasını beklediğini, ancak bunun gerçekleşmediğini söylemişti.

Uluslararası Para Fonu Çarşamba günü Truss’u, açıkladığı devasa vergi kesintilerini yeniden gözden geçirmeye çağırırken, Moody’s Investors Service planın, kamu maliyesine kalıcı zarar verebileceğini söyledi. İngiltere Merkez Bankası, uzun vadeli tahvillerin sınırsız alımını vaat ederek yaldız piyasasındaki çöküşü engellemek için müdahale etti

Wilson, rakipler yakıt maliyetleri ve elverişsiz döviz kurları ile mücadele ederken Ryanair’in trafiği artırması gerektiğini söyledi. Wilson, petrole bağlı olmayan şirketler arasında bazı başarısızlıkların muhtemel olduğunu ve “kenarlardaki daha küçük olanların” “muhtemelen gideceğini” söyledi.

[via Bloomberg]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir