1. Anasayfa
 2. Haberler

Rusya’dan 18 ülkeyle vizesiz seyahat adımı

Rusya’dan 18 ülkeyle vizesiz seyahat adımı
0

Rusya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Dairesi Başkanı Ivan Volynkin, TASS’a verdiği röportajda, Rusya’nın yaklaşık 20 ülke ile vize rejimini kolaylaştırma görüşmeleri yürüttüğünü söyledi. Volynkin, “Rusya Dışişleri Bakanlığı kalıcı olarak yabancı ülkelerle vize rejimini kolaylaştırmak için çalışıyor. Şu anda bu tür yaklaşık 18 ülke var” dedi.

Volynkin’e göre, bazı Latin Amerika ve Karayip devletlerinin yanı sıra Malezya, Çin ve Hong Kong ile müzakereler sürüyor.

Volynkin, “Vize gereksinimlerinin karşılıklı olarak iptaline ilişkin bir ikili anlaşma taslağı Malezya ile müzakere aşamasında. Federal Turizm Ajansı, Çinli ortaklarla vizesiz grup turist gezilerine ilişkin ikili anlaşmanın iyileştirilmesi için çalışıyor. Vizesiz seyahatlerin uzatılması da Hong Kong tarafıyla birlikte çalışılıyor” diye eklendi.

18 ülkenin yer aldığı listede ise hangi ülkelerin yer aldığı henüz açıklanmadı.

Türkiye’nin Batı yaptırımları sonrası “Rusya’nın dünyaya açılan kapısı” durumuna geldiği, geçmişte iki ülke arasında bir dönem vizesiz rejim uygulandığı, iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin iyi seviyede olduğu gerçeğinden hareketle, böyle bir uygulama kapsamına Türkiye’nin alınmasının beklenebileceği yorumu yapılıyor.

[via Turkrus]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir