Haberler

Rusya-Türkiye Arasında Uçak Bileti Fiyatları Ucuzlayacak Mı?

Ukrayna ile başlayan savaş sonrasında Rusya’nın güneyinde geniş bir bölge sivil uçuşlara kapatılmış, bu nedenle Rusya-Türkiye arasındaki uçuş mesafesi uzamış ve yakıt gideri artmıştı.

Ancak Rusya’nın aldığı yeni karar, iki ülke arasında daha kısa bir uçuş rotasına olanak sağlıyor.

Rusya’nın aldığı yeni kararla, Moskova, Soçi ve Türkiye uçuşları yeni kısa bir rotadan yapılmaya başladı. Bu şekilde, güneyden Rusya’ya uçan hava yolu şirketleri haftada toplam 100 milyon dolar yakıt tasarrufu sağlayacak.

Uçuşa izin verilen yeni rotada uçaklar ancak 10 bin metrenin üzerinde uçabilecek. Söz konusu rotada izin verilen uçuş sayısının ise saatte 15 uçuş (günlük 360 uçuş) olduğu ve bu sayının da şu aşamada yeterli olduğu ifade ediliyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla Ukrayna hava sahasının tamamı ile Rusya’nın Güney kesini sivil uçuşlara kısaltılmış, bu nedenle uçuş süreleri de 1,5 – 2 kat artmıştı.Alınan yeni kararla Türkiye uçuşunun 30-35 dakika kısalacağı öğrenildi.

Buna karşın uçak bileti fiyatlarında şu aşamada bir düşüş beklenmiyor. Çünkü aşamada bilet fiyatlarının maliyetlerden çok arz-talep dengesi tarafından belirlendiğine dikkat çekiliyor. (Turizm Güncel)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu